10,8 C
Kozienice
wtorek, 17 maja, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] „Tym ludziom trzeba po prostu pomóc”. Komisja Rolnictwa odwiedziła zamknięty most w Janikowie

Popularne

W piątek, 13 maja Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska odwiedziła most w Janikowie, który po kilkunastu latach intensywnej eksploatacji został zamknięty. O jego remont lub odbudowę mieszkańcy apelują już przeszło dwa lata. Teraz, po przybyciu na miejsce komisji składającej się z Radnych Rady Miejskiej w Kozienicach, na sprawę zostało rzucone nowe światło.

Dziś od godziny 14:30 wyżej wspomniana komisja rozpoczęła posiedzenie wyjazdowe, podczas którego oceniany był stan dróg oraz ich remontów na terenie miasta i gminy Kozienice. Jednym z miejsc, które odwiedzili członkowie komisji był rzeczony most w Janikowie. W skład Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska wchodzą następujący radni: przewodniczący – Igor Czerwiński, zastępca Zdzisław Gregorczyk, drugi zastępca Marek Kapusta, Andrzej Gogacz oraz Grzegorz Wrona. Obecny był również radny Mariusz Prawda.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności, w tym między innymi Marian Szewc oraz Włodzimierz Kowalski, a także sołtys wsi Janików Artur Gac. Drewniany most został wybudowany w 2008 roku w miejscu drewnianej kładki, z której korzystali okoliczni mieszkańcy. Z biegiem lat z mostu korzystało coraz więcej osób, gdyż znacznie ułatwił dojazd z Powiśla do Janikowa a do mostu wybudowano  dwa asfaltowe odcinki drogi, z których obecnie rzadko kto korzysta. Jak tłumaczą mieszkańcy, z mostu tego korzystało codziennie kilkadziesiąt pojazdów, a w okresie prac polowych ten ruch wzrastał do ponad stu na dobę, gdyż okoliczni mieszkańcy posiadają grunty rolne po obu stronach rzeki. Nie mogąc przejechać przez ten most są zmuszeni korzystać z objazdu drogą krajową 48 – ul. Lubelską i ul. Dolną do miejscowości Dąbrówki. Jak podkreślają mieszkańcy, jest to odcinek liczący 5 kilometrów o bardzo dużym natężeniu ruchu i złej jakości nawierzchni, a szerokie maszyny rolnicze, kombajny zbożowe czy ziemniaczane niestety bardzo spowalniają ruch na tych drogach i stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

Wnioski komisji

Okoliczni mieszkańcy od dnia zamknięcia mostu wnioskują o jego remont. O wnioskach wyciągniętych z tej wizyty, w imieniu całej komisji opowiedział nam jej przewodniczący, radny Igor Czerwiński. – Zdaniem obecnych dziś w Janikowie członków komisji, trzeba ludziom pomóc i jak najszybciej odbudować, bądź wyremontować ten most. Moim zdaniem jako radnego należy ten most, póki co jak najszybciej udrożnić, aby był przejezdny. Taki wniosek Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska złożyła już we wrześniu 2020 roku. Decyzja leży aktualnie po stronie władzy wykonawczej. Należy udrożnić przejazd, bo jest to teraz najbardziej potrzebne i pilne. To nie jest rzecz, którą można w nieskończoność przestawiać. To przeprawa mostowa, która jest niezbędna dla mieszkańców, którzy tu żyją – mówił przewodniczący Igor Czerwiński.

Co na to lokalna społeczność?

Zapytaliśmy sołtysa wsi Janików Artura Gaca o odczucia związane z wizytą komisji, która sprawdziła naocznie aktualny stan mostu. Czy propozycja, żeby jak najszybciej pomóc mieszkańcom, udrożniając ten most, a następnie ewentualnie zająć się jego modernizacją ma tak naprawdę sens? – Tak, uważam, że jak najbardziej ma sens. Jestem bardzo zadowolony, że radni znaleźli czas, żeby przyjechać na komisję wyjazdową do Janikowa obejrzeć ten most, ponieważ tak naprawdę od lutego nic się w tym temacie nie działo. Wiem, że gmina uzyskała w tym czasie niezbędne decyzje na cele inwestycyjne w tym rejonie, natomiast wyjazd komisji i naoczne obejrzenie mostu i sytuacji, a także porozmawianie z nami jest bardzo ważne. Uważam, że ten most powinien zostać udrożniony jak najszybciej. Czy to będzie odbudowa, czy to będzie budowa nowego mostu – dla nas jako mieszkańców nie ma to większego znaczenia. Oczywiście chcielibyśmy nowy, czterdziestonowy most, natomiast od dwóch lat nie mamy możliwości przejazdu. Dlatego nawet jeżeli zostanie podjęta decyzja o remoncie istniejącego mostu będziemy bardzo zadowoleni. Po dzisiejszej komisji jestem nastawiony bardzo optymistycznie, ponieważ jeden z radnych, Pan Gogacz powiedział, że na swojej komisji zapyta się o tą kwestię i będzie wnioskował o ewentualny remont tego mostu. Trzymamy go za słowo i cieszymy się, że byli państwo z nami – przyjechali zobaczyli jak to wygląda. Jeżeli znajdą się środki na budowę mostu, będziemy bardzo zadowoleni, jeżeli komisja i pan burmistrz stwierdzą, że można wyremontować ten most i odbędzie się ten remont również będziemy bardzo zadowoleni – mówił sołtys Artur Gac.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane