4,2 C
Kozienice
niedziela, 21 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[WIDEO] „Bez tego mostu nie ma dla mnie życia. Pan burmistrz uważa, że jest on niepotrzebny”

Popularne

Warto przeczytać

Mieszkańcy wsi Janików, Dąbrówki, a także Wólka Tyrzyńska znajdujących się na terenie gminy Kozienice od blisko 2 lat mierzą się z nie lada problemem. Na drodze gminnej łączącej te dwie wsie znajduje się most, który po kilkunastu latach intensywnej eksploatacji został zamknięty. O jego remont lub odbudowę proszą burmistrza Piotra Kozłowskiego od sierpnia 2020 roku. Niestety, od wielu miesięcy nic w tej sprawie się nie dzieje. Zadają więc pytania, jednakże warto tu zacytować tak zwanego klasyka – „Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi”.

Most ten stanowił kluczowy środek transportu dla wielu mieszkańców. Część z nich zamieszkuje wieś Dąbrówki, mając uprawę rolną w Janikowie. W ten sposób są zmuszani do pokonywania codziennie kilkunastu, całkowicie zbędnych kilometrów.

Obiekt ten został zamknięty z powodu wyeksploatowania, co dla mieszkańców okolicznych wsi jest w pełni zrozumiałe. Jednakże szukają odpowiedzi na inne pytanie, a mianowicie – dlaczego most nie może doczekać się modernizacji? To pytanie zadają władzom gminy, z burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele już od blisko dwóch lat, jak widać bezskutecznie. Warto nadmienić, że do mostu doprowadzona jest infrastruktura drogowa w postaci stosunkowo świeżego asfaltu. 

 

Postanowiliśmy udać się na spotkanie z lokalną społecznością, która przedstawiła nam całą sprawę. Na miejscu pojawili się sołtysi okolicznych wsi, a także mieszkańcy. Jednym głosem podkreślali, że brak tego mostu stanowi dla nich bardzo duże utrudnienie komunikacyjne.

Nadłożył drogi by pilnie pomóc chorej żonie 

Miała też miejsce sytuacja, w której jeden z mieszkańców nie mógł szybko zareagować na wezwanie swojej chorej żony, ponieważ był zmuszony dotrzeć do domu okrężną drogą. O tej przykrej historii możecie posłuchać w poniższym materiale wideo.

Drewniany most został wybudowany w 2008 roku w miejscu drewnianej kładki, z której korzystali okoliczni mieszkańcy. Z biegiem lat z mostu korzystało coraz więcej osób, gdyż znacznie ułatwił dojazd z Powiśla do Janikowa a do mostu wybudowano  dwa asfaltowe odcinki drogi, z których obecnie rzadko kto korzysta. Jak tłumacza mieszkańcy, z mostu tego korzystało codziennie kilkadziesiąt pojazdów, a w okresie prac polowych ten ruch wzrastał do ponad stu na dobę, gdyż okoliczni mieszkańcy posiadają grunty rolne po obu stronach rzeki. Nie mogąc przejechać przez ten most są zmuszeni korzystać z objazdu drogą krajową 48 – ul. Lubelską i ul. Dolną do miejscowości Dąbrówki. Jak podkreślają mieszkańcy, jest to odcinek liczący 5 kilometrów o bardzo dużym natężeniu ruchu i złej jakości nawierzchni, a szerokie maszyny rolnicze, kombajny zbożowe czy ziemniaczane niestety bardzo spowalniają ruch na tych drogach i stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na dodatek, w niedalekiej przyszłości można spodziewać się remontu drogi krajowej nr 48 oraz drogi Kozienice-Dąbrówki, co całkowicie zakłóci komunikację mieszkańców okolicznych wsi.

Okoliczni mieszkańcy od  dnia zamknięcia mostu wnioskują o jego remont. Zebrane zostały podpisy do władz gminy Kozienice popierające ten wniosek. W wyniku tych działań w ubiegłym roku został wykonany projekt techniczny remontu. – Mieliśmy nadzieję, że w bieżącym roku most ten będzie otwarty dla ruchu. Niestety nie ma go w przyjętym na 2022 r budżecie gminy Kozienice. Czyżby to przeoczenie czy też brak dobrej woli władz gminy Kozienice? Jest to dla nas niezrozumiała decyzja, gdyż analizując ten budżet widać możliwości zrealizowania tego wniosku. Liczymy na to, że w trakcie roku budżetowego znajdzie się wola realizacji tego zadania – mówią mieszkańcy.

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w gminie Kozienice, 3 września 2020 roku złożyła wniosek dotyczący pilnego remontu lub odbudowy mostu w Janikowie. Jak brzmiała wtedy odpowiedź burmistrza Piotra Kozłowskiego?

– W odpowiedzi na wniosek komisji w sprawie remontu odbudowy mostu w miejscowości Janików uprzejmie informuję, że w wyniku wszczętego w dniu 22.09.2020 r. postępowania na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę mostu w miejscowości Janików wpłynęło 11 ofert. Zaproponowany przez wykonawców najkrótszy termin wykonania dokumentacji wynosi 7 miesięcy. W związku z powyższym z uwagi na brak ujęcia przedmiotowego zadania w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2030 nie jest możliwe zawarcie umowy. Realizacja przedmiotowego zadania wymaga wprowadzenia zadania do budżetu i zabezpieczenia środków finansowych na wykonanie w roku przyszłym projektu, a w następnej kolejności zabezpieczenia środków finansowych na jego realizację – odpowiadał burmistrz.

Mieszkańcy, którzy cierpliwie oczekiwali na ten moment powiedzieli stanowcze „dość”, kiedy projekt remontu lub odbudowy mostu nie został ujęty w budżecie na 2022 rok, gdzie jak zgodnie podkreślają, gmina w projekcie budżetu na 2022 rok wykazała ponad 17 milionów nadwyżki.

Nasza redakcja, co warto podkreślić, dwukrotnie poprosiła burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego o komentarz w tej sprawie. Tak samo jak mieszkańcy, między innymi wsi Janików, Dąbrówki oraz Wólka Tyrzyńska nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. I tu wracamy do słynnej sentencji – „Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi”.

Materiał zrealizowali: Mariusz Grotkowski/Damian Latos

 

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo łatwo lansować się w internecie a jeszcze łatwiej na tym co podszykowali poprzednicy. A jak widać nie łatwo coś zrobić kiedy mieszkańcy tego potrzebują. Wstyd żeby tak bogata gmina miała z tym problem.

    20
    1

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content