17,8 C
Kozienice
niedziela, 3 lipca, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] W Kozienicach rozbrzmiała „La Bamba”! To była iście meksykańska Noc Muzeów

Popularne

Muzeum Regionalne im. profesora Tomasza Mikockiego w tym roku ponownie gościło w swoich murach uczestników Nocy Muzeów w Kozienicach. Tym razem było iście meksykańsko.

Głównym wydarzeniem kozienickiej Nocy Muzeów było otwarcie wystawy fotografii Oli Synowiec, po którym nastąpiło spotkanie z autorką. Muzeum wypożyczyło z Ambasady Meksyku w Polsce specjalnie na tę okazję dwie wystawy – Alebrijes: tradycyjne meksykańskie rzeźby z papieru oraz Ścieżki Fascynacji: Polskie plakaty w Meksyku. Za nim jednak nastąpiło spotkanie z Olą….

…przybył zespół prosto z Meksyku!

Niezwykle barwną oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił zespół El Mariachi Los Amigos. El Mariachi to zespół muzyczny typowy najbardziej dla Meksyku, nie mniej jednak popularny w wielu innych (jeśli nie we wszystkich) państwach hiszpańskojęzycznych. Zespół Mariachi Los Amigos powstał w 1998 roku, aby propagować i podtrzymywać tradycje muzyki meksykańskiej, choć nie tylko, ponieważ w ich szerokim repertuarze znajdują się rytmy z wielu różnych szerokości latynoamerykańskich. W repertuarze Mariachi Los Amigos znaleźć można utwory takie jak: “La cucaracha”, “La bamba”, “Cucurrucucu paloma”, “El sinaloense”, “Ay Jalisco no te rajes”, “El son de la negra”, “Las alazanas” czy “Bésame mucho”.

Wymienione powyżej utwory przedstawiają jedynie niewielką część najbardziej tradycyjnego meksykańskiego repertuaru Mariachi Los Amigos. Dla przybyłych do kozienickiego muzeum gości wystąpili Carlos Martinez Anaya (skrzypce, śpiew), Jesus Estrada Guzman (guitarron, śpiew), Gabriel Hernandez Rizo (vihuela, śpiew). 

Zespół zaśpiewał także dzisiejszemu solenizantowi Grzegorzowi Kocykowi – pracownikowi muzeum “sto lat” w meksykańskiej aranżacji.

Kilka słów o autorce

Ola Synowiec to kozieniczanka, absolwentka polonistyki oraz latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku i pisze o nim dla polskiej oraz zagranicznej prasy. Publikowała między innymi na portalu BBC, w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Podróżach” i „Post-turyście”. Autorka strony Mexico Magico Blog oraz zbioru reportaży Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk (2018).

Jak podkreślała autorka – „do odwołania mieszka w Meksyku”. Do Polski przyjechała na chwilę, aby opowiedzieć o barwnej i roztańczonej kulturze Meksyku. Była to okazja do wysłuchania wielu egzotycznych ciekawostek na temat religijności mieszkańców tego wciąż mało znanego u nas kraju. Swoje „egzotyczne” życie Ola opisuje na wyżej wspomnianym blogu, który znajdziecie tutaj – www.mexicomagicoblog.blogspot.com/

Autorka podczas spotkania w kozienickim Muzeum starała się ukazać Meksyk z innej perspektywy niż przedstawiają go polskie media. Jak sama podkreślała, trzyma się z daleka od spraw społecznych, wojen karteli i wszystkich niebezpieczeństw, o których teraz się tak ciągle dużo mówi. Jej pasję stanowią ludzkie wierzenia. Ponadto pisze o zjawiskach, które nie są znane w Polsce, czyli o fenomenach nowych religii w Meksyku co doskonale pokazuje religijne zróżnicowanie tamtego kraju.

Zwieńczeniem wyjątkowej Nocy Muzeów w Kozienicach było zwiedzanie dwóch wystaw – Alebrijes: tradycyjne meksykańskie rzeźby z papieru oraz Ścieżki Fascynacji: Polskie plakaty w Meksyku. Wystawy będzie można podziwiać także we niedzielę, 15 maja.


Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane