25,2 C
Kozienice
wtorek, 21 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[FOTORELACJA] Zenon Martyniuk gwiazdą wieczoru Kozienickich „XXIII Dożynek gminnych”

Popularne

Warto przeczytać

Folkowe stroje, tańce i śpiewy, sztuka ludowa, chleb ze smalcem, medale dla zasłużonych rolników i wiele innych atrakcji czekało na wszystkich przybyłych na tegoroczne dożynki. Gwiazdą wieczoru był Zenon Martyniuk z zespołem Akcent.

W niedzielę, 13 sierpnia, w Kozienicach odbyły się XXIII Dożynki Gminy Kozienice. Dożynki, to coroczne święto kończące żniwa i prace polowe. Szczególnie kultywowane jest ono w naszej gminie, w której wiele osób zajmuje się rolnictwem. W niedzielnych uroczystościach wzięli udział między innymi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, starosta Krzysztof Wolski, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Sucherman oraz przedstawiciele parlamentu poseł Radosław Fogiel, Dariusz Bąk oraz Konrad Frysztak.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła polowa dziękczynna msza święta, którą poprowadził proboszcz ks. dziekan Władysław Sarwa ze św. Rodziny oraz ks. Dariusz Sałek ze św. Krzyża.

– Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników Chrystus staje się obecny wśród nas, pod postaciami eucharystycznymi. Z nim podziękujemy Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne plony, będziemy również prosić, aby były sprawiedliwie dzielone dla wszystkich. – mówił podczas mszy ks. Dariusz Sałek ze św. Krzyża

Po mszy korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej OSP z Kozienic dotarł do miejsca docelowego, po którym nastąpiło oficjalne przekazanie wieńców i chlebów dożynkowych.  Burmistrz Kozienic jako gospodarz gminy podziękował rolnikom za trud, który włożyli w pracę na roli.

– Podziękowaliśmy Bogu za błogosławieństwo, za dobre zbiory, a teraz przyszedł moment, by podziękować wam, naszym rolnikom za ciężką pracę. Każdy wie, że praca w rolnictwie wymaga wielkiego poświecenia, hartu ducha, mądrości, zapobiegliwości. Być rolnikiem nigdy nie było łatwo. W dzisiejszych czasach dodatkowo naznaczonych pandemią i wojną za wschodnią granicą wymagane jest od rolnika jeszcze większe zaangażowanie. Zmiany klimatyczne dotykają nas wszystkich, ale rolnicy szczególnie czują jak bardzo zależny człowiek jest od sił natury – dodał burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

W trakcie dożynkowych obrzędów nie mogło zabraknąć również tradycyjnego dzielenia się chlebem. W trakcie wydarzenia wręczone zostały również odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, ogłoszone zostały również wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz kosz.

Po części oficjalnej przyszedł czas na dożynkową zabawę i część artystyczną. Jako pierwsi na scenie zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca „Grześ” z Puław. Tuż po występie rozstrzygnięty został konkurs ekologiczny ODR.

Chwilę później, po ogłoszonych wynikach konkursu na scenie zagrał i zachęcał co wspólnego śpiewania zespół Dekret.

Pod wieczór, przy szczelnie wypełnionej strefie bezpieczeństwa wystąpiła gwiazda wieczoru Zenon Martyniuk wraz z zespołem Akcent.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content