26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

„Karta Przyjaźni” pomiędzy Gminą Kozienice a miastem Roswell (USA) oficjalnie podpisana

Popularne

Warto przeczytać

Dziś w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyło się międzynarodowe spotkanie delegacji miast partnerskich. Wśród delegacji był przedstawiciel miasta Roswell w Nowym Meksyku, które razem z władzami Kozienic podpisało wspólna „Kartę przyjaźni”.

Oficjalne spotkanie delegacji rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch oraz Ukrainy. Minuta ciszy uczczono również pamięć poległych obywateli Ukrainy, którzy stali się ofiarami rosyjskiej agresji. Chwilę później jako pierwszy głos zabrał burmistrz Piotr Kozłowski.

– Drodzy państwo, dzisiaj po raz pierwszy gościmy w Kozienicach naszych amerykańskich przyjaciół z miasta Roswell w stanie nowy Meksyk. Naszej ojczyzny, Polskę i Stany Zjednoczone łączy nierozerwalna przyjaźń i sojusz. W 2019 roku wspólnie świętowaliśmy stulecie nawiązania Polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Kontakty międzyludzkie i dzielenie wspólnej wartości stanowią tylko esencję wieloletniej przyjaźni naszych narodów. 10-milionowa Polonia amerykańska, a także spore grono amerykańskich i polskich uczestników oraz absolwentów programów wymian akademickiej pogłębiają wzajemne zrozumienie i wzmacniają współpracę naszych krajów w wielu dziedzinach(…). Dziś drodzy państwo, przystępujemy do podpisania karty przyjaźni między miastem Rozswall a Gminą Kozienice z wiarą i nadzieją, że dzięki niej wspólnie otwieramy nowe drzwi dla rozwoju naszych społeczności. Stwarzamy możliwość wymiany doświadczeń między naszymi urzędami, stowarzyszeniami i mieszkańcami. Podpisując dzisiejszy dokument wpisujemy się w karty pięknej historii współpracy Polsko-amerykańskiej i stwarzamy nowe możliwości dla naszych małych ojczyzn. Jesteśmy przekonani, że porozumienie kartą przyjaźni w swoim bezpośrednim zakresie doprowadzi do zbliżenia w wielu dziedzinach i obszarach życia codziennego. Wymiana doświadczeń i pomysłów stworzy szansę na utworzenie wspólnej platformy rozwoju naszych miast. Raz jeszcze pragnę podziękować stronie amerykańskiej za dotychczasową współpracę. – mówił burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski

Chwilę później nastąpił akt podpisania „Karty przyjaźni” pomiędzy Gminą Kozienice, a miastem Roswell. Na karcie podpisy złożyli burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski oraz burmistrz Roswell Timothy Jennings.

– Po pierwsze, chciałbym bardzo z całego serca podziękować za zaproszenie nas tutaj i wspólną przyjaźń partnerską. Jestem bardzo państwu wdzięczny. Różnimy się kulturą, różnimy się społecznością, ale nie różnimy się celem – bycia miastami partnerskimi. Musimy korzystać z tej okazji i stworzyć przywództwo w całym wszechświecie, przywództwo z miłości, z pasji i zrozumienia wszystkich ludzi. Musimy zaprzestać wojny przeciwko bezbronnym dzieciom i ludziom. Nie możemy pozwolić na niszczenie domów i życia niewinnych ludzi. Dziś zadeklarowaliśmy jako przedstawiciele całego kraju przyjaźń, chcielibyśmy zjednoczyć się z wszystkimi miastami i ludźmi na świecie po to, żeby spostrzec różnice i piękno naszych miast, naszej kultury, ludzi i całego świata. Dziękuje bardzo za tą możliwość, że mogliśmy się przyłączyć do was jako miasto partnerskie. – powiedział Timothy Jennings

Podczas spotkania głos zabrał również burmistrz miasta Gollheim w Niemczech Steffen Antweiler, Ludmiła Petrivna Makarenko z miasta Chuguiv w Ukrainie oraz Enzo Brizi z miasta Marano Eqou we Włoszech. Uzpełnieniem dzisiejszego wydarzenia był występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content