27,3 C
Kozienice
wtorek, 21 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ponad 600 słuchaczy oficjalnie zakończyli naukę w roku akademickim 2023/24

Popularne

Warto przeczytać

To był wyjątkowy dzień dla ponad 630 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. W środę, 15 maja, oficjalnie zakończyli naukę w roku akademickim 2023/24, czyli na 16. edycji uniwersytetu.
Uroczyste zakończenie roku odbyło się w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach i cieszyło się bardzo dobrą frekwencją. Wszystkich przybyłych na to wydarzenie powitały koordynatorki UTW KDK Anna Tomczyk-Anioł i Katarzyna Kościug. Wśród obecnych byli m.in.: Burmistrz Gminy Kozienice Mariusz Prawda, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach Krzysztof Zając czy Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Paulina Plewka.
Nie mogło zabraknąć też Dyrektorki Kozienickiego Domu Kultury Elwiry Kozłowskiej, która jako pierwsza zabrała głos i dokonała krótkiego podsumowania minionego roku akademickiego. Przypomniała ona szereg statystyk.
– W ciągu 16 lat naszego uniwersytetu, na listę słuchaczy zapisało się łącznie 1139 osób. Natomiast w wyniku naboru słuchaczy na rok akademicki 2023/24 zgłosiły się 634 osoby, w tym 71 nowych słuchaczy. Zdecydowana większość to nadal kobiety – 489. Wśród naszych studentów seniorów nie brakuje też małżeństw. W tym roku mamy ich 95 – zauważyła dyrektorka.
Zwróciła też uwagę na fakt, że seniorzy wysłuchali w sumie 31 wykładów, 5 koncertów (szósty odbył się dziś), obejrzeli spektakl teatralny i uczęszczali na 25 różnych warsztatów fakultatywnych. Przypomniała też o licznych, aktywnych działaniach studentów: wystawach, spektaklach, wydarzeniach okolicznościowych wycieczkach, działalności wolontariatu, a także seansach „Kina dla Seniora”. Pogratulowała całej społeczności Uniwersytetu udanego roku i życzyła dalszej pracy z taką pasją i zaangażowaniem.
Specjalną niespodzianką przygotowaną na ten dzień był występ jednego z naszych słuchaczy. Pan Kazimierz Ilnicki zaśpiewał dla swoich koleżanek i kolegów autorską piosenkę o naszym uniwersytecie, którą napisał do melodii utworu „Ale to już było” z rep. Maryli Rodowicz. Wszyscy mogli śpiewać razem z nim, bo na ekranie wyświetlony był jej tekst.
Moc serdeczności
W trakcie uroczystości miała miejsce wyjątkowa chwila. Dyrektorka KDK Elwira Kozłowska i Przewodniczący Rady Słuchaczy UTW Dariusz Szewc wręczyli na ręce burmistrza Mariusza Prawdy dyplom Honorowego Patrona UTW KDK. Uniwersytet funkcjonuje pod Patronatem Honorowym Burmistrza Gminy Kozienice, a Mariusz Prawda pełni tę funkcję od 7 maja 2024 roku.
Korzystając z okazji, burmistrz pogratulował wszystkim seniorom ukończonego roku, podziękował im za aktywność i przekazał serdecznie życzenia. Zapewnił też seniorów, że jest otwarty na ich pomysły i potrzeby, a drzwi jego gabinetu będą dla nich zawsze otwarte. Przypomniał też czas, kiedy to UTW KDK powstawał, podkreślając że cieszy się, iż taki długofalowy projekt tak doskonale się sprawdza.
Następnie do słuchaczy zwrócił się Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zając. Przewodniczący podziękował seniorom za ich długoletnią pracę na rzecz kozienickiej społeczności, zachęcił ich do dalszego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także życzył bezpiecznych wakacji. Obydwaj panowie skierowali też słowa uznania do dyrektorki oraz kadry Kozienickiego Domu Kultury za zaangażowanie w prowadzenie uniwersytetu.
Przy tak podniosłej okazji nie mogło zabraknąć podziękowań dla Rady Słuchaczy. Tę tworzą: Dariusz Szewc – przewodniczący, Wiesława Szylińska – z-ca przewodniczącego, Zofia Kowalczyk – Skarbnik oraz Teresa Majewska i Janusz Gontarz – członkowie. Upominki (vouchery na wydarzenia KDK) wręczyli Radzie Słuchaczy burmistrz Mariusz Prawda, przewodniczący Krzysztof Zając oraz dyrektorka KDK Elwira Kozłowska.
Głos zabrał również przewodniczący Rady Słuchaczy Dariusz Szewc. Podziękował dyrektorce Elwirze Kozłowskiej, koordynatorkom UTW i pracownikom KDK za całoroczną pracę na rzecz uniwersytetu. Wraz z członkami rady przekazali kadrze KDK piękne kwiaty, a na ręce dyrekcji również śliczną figurę anioła. W swoim wystąpieniu poruszył m.in. kwestię popularności uniwersytetu, podkreślając jak ważna w tym aspekcie jest możliwość integracji seniorów.
Na zakończenie tej części tej uroczystości dyrektorka KDK Elwira Kozłowska podziękowała pracownikom domu kultury za całoroczną pracę na rzecz uniwersytetu, a także złożyła seniorom życzenia udanych wakacji i zaprosiła ich na kolejną edycję, która rozpocznie się już we wrześniu.
Koncert na finał
Dalszą część spotkania poprowadziła koordynatorka ds. UTW KDK Katarzyna Kościug, która zapowiedziała występ gościa specjalnego – Joanny Nawrot, której przy klawiszach towarzyszyła dr hab. Jolanta Münch. Wokalistka jest znana naszym seniorom, bo w środę występowała dla nich nie po raz pierwszy. Gościła już na naszym uniwersytecie przy okazji inauguracji roku akademickiego 2020/21.
Tym razem zawitała do Kozienic z programem pt. „W sercu Cię kołyszę…”, na który złożyły się arie operetkowe (m.in. z „Księżniczki Czardasza” i „Wesołej Wdówki”), a także utwory z repertuaru Violetty Villas oraz Anny German. Artystka ma wspaniały kontakt z publicznością, a ta nagrodziła ją gromkimi brawami. Oczywiście nie obyło się bez bisu i wspólnego śpiewania.
A tuż po koncercie seniorzy odebrali dyplomy ukończenia roku akademickiego 2023/24. Tym samym 16. edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury dobiegła końca.
Organizatorami wydarzenia były Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Patronat honorowy nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku KDK sprawuje Burmistrz Gminy Kozienice Mariusz Prawda.

 

 

 

autor/fot. Kozienicki Dom Kultury

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content