20,8 C
Kozienice
sobota, 13 lipca, 2024

105. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości – Wysokie Koło

Popularne

Warto przeczytać

11 listopada w Wysokim Kole odbyły się uroczyste obchody parafialno-gminne tego wyjątkowego święta. Rozpoczęła je Msza Święta o godz. 9:00 w intencji ojczyzny, którą sprawował  proboszcz parafii NMP Królowej Różańca Świętego ks Artur Piasek.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych : Marcin Gac wójt Gminy Gniewoszów, Maciej Baran przewodniczący Rady Gminy, radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy w Gniewoszowie, uczniowie placówek oświatowych, druhny i druhowie OSP, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń i klubów, mieszkańcy gminy oraz goście.

Po zakończonej Mszy Św. odbyła się akademia patriotyczna w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wysokim Kole. Pięknie przygotowany, wzruszający program, przypomniał trudne losy naszej ojczyzny,  jednocześnie siłę, wytrwałość, dumę i honor, wielką wiarę w zwycięstwo oraz tragedię rodaków, siłą wcielonych do wrogich armii, w których brat walczył przeciw bratu. Następnie w orszaku uczestnicy udali się na cmentarz wojenny z 1914 roku.

W czasie wciągania flagi narodowej na maszt odśpiewano Hymn Polski. Po modlitwie w intencji poległych walczących o niepodległość naszej ojczyzny, którą odmówił ks Artur Piasek, głos zabrali Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów oraz Maciej Baran Przewodniczący Rady Gminy. Wójt w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: To miejsce powinno być dla nas przestrogą, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Żyjmy tak, by nigdy nie stracić ducha patriotyzmu i własnej tożsamości. Naród bez historii jest jak człowiek bez pamięci.

– Wytrwałość i hart ducha powstańców zapalił w sercach Polaków iskrę, która dała odzyskanie wolności w 1918 roku. Cóż może być świętszym dla człowieka jak szanować i wielbić tę wolność, którą od natury nam nadano- mówił w swoim wystąpieniu Przewodniczący.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów.  Jako pierwszy wieniec złożyła delegacja władz samorządowych w składzie Marcin Gac wójt Gminy Gniewoszów oraz z Maciej Baran przewodniczący Rady Gminy, a następnie pozostałe delegacje: Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów, PSP im. Marii Skłodowskiej Curie w Wysokim Kole, ZSP w Gniewoszowie, KGW i sołectwa w Oleksowie, KGW w Borku „Nasz Borek”, Przedstawicieli OSP i KGW w Sarnowie oraz klubu”Senior+” w Gniewoszowie, znicz złożyła delegacja OSP w Opatkowicach.

Na zakończenie uroczystości wójt Marcin Gac podziękował wszystkim uczestnikom za piękną postawę patriotyczną oraz obecność i życzył pięknych obchodów tego święta w swoich rodzinach.

Organizatorami 105 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości byli Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole i Gmina Gniewoszów.

 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content