-0,6 C
Kozienice
piątek, 3 lutego, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wystawa Wojciecha Fangora pt. „Dzisiaj są moje urodziny”

Popularne

Wystawa zorganizowana w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu nosi tytuł „Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny”. Jej celem jest ukazanie Fangora nie tylko jako wybitnego artysty, ale i ciekawego człowieka. Z tego powodu na wystawę wybrano te najbardziej osobiste, rzadko pokazywane prace, pochodzące ze zbiorów rodziny i Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.

Prezentację uzupełniają fotografie przedstawiające artystę wykonane przez Czesława Czaplińskiego polskiego fotografika zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych. Światowej sławy fotograf, przez 30 lat przyjaźnił się z Wojciechem Fangorem.

Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. W czasie wojny studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, a w 1946 roku ukończył warszawską ASP. Był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i artystą w przestrzeni publicznej.

Debiutował w 1949 roku wystawą kubizujących pejzaży i portretów. Popularność przyniosły mu obrazy malowane w latach pięćdziesiątych, szczególnie Postaci (1950), Matka Koreanka (1951) oraz plakaty, w tym otwierający historię polskiej szkoły plakatu Mury Malapagi (1952).

W 1970 roku Wojciech Fangor został pierwszym ­i jak do tej pory jedynym ­polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bardzo ważne dzieła znajdują się też w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wojciech Fangor, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów na świecie, zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Miał 92 lata.

Wystawy czynne od wtorku do piątku: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela – 12.00 – 18.00

W piątki wstęp bezpłatny, w pozostałe dni bilet wstępu na jedna wystawę 6 zł, na wszystkie 10 zł.

Ulga w wysokości 50% ceny biletu normalnego za wstęp na wystawy, informacja www.mcswelektrownia.pl

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content