21,5 C
Kozienice
sobota, 13 lipca, 2024

Wnioski o 800 plus od 1 lutego

Popularne

Warto przeczytać

Od 1 lutego będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Beneficjenci programu „Rodzina 800+”, którzy już pobierają świadczenie nie powinni przed tym terminem składać wniosków.

– Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2024 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Jeśli wniosek o świadczenie złożono na okres 2023/2024 w aplikacji mZUS i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można je edytować. Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.

– Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankoweg. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 800 plus, rodzice otrzymają powiadomienie e-mailem, SMS-em lub w aplikacji – podkreśla rzecznik.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2024 r. Jeśli wniosek wpłynie w maju 2024 r. uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu 2024 r. to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia 2024 r. także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.

– Do ZUS docierają sygnały o klientach, którzy otrzymali na swój adres e-mail link do wniosku, który pozwoli podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. To oszustwo. ZUS nie wysyła takich wiadomości. Nie należy odpowiadać na taką wiadomość, ani otwierać załączników czy linków. Zazwyczaj celem takiego e-maila jest wyłudzenie danych z formularza, zainfekowanie komputera i uzyskanie w ten sposób dostępu do naszych danych – przestrzega Wojciech Ściwiarski.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content