10,7 C
Kozienice
czwartek, 9 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[WIDEO/ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kozienicach

Popularne

Warto przeczytać

W programie modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, msza, przemarsz ulicami Kozienic, uroczystości pod pomnikiem, składanie kwiatów, apel pamięci oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Tak wyglądały obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w Kozienicach.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 8:15 przy grobie nieznanego żołnierza i kwaterze Legionistów na kozienickim cmentarzu. Odbyło się tam złożenie kwiatów od społeczeństwa powiatu kozienickiego. Tam delegacje kozienickiego samorządu, szkół, związków, firm i instytucji złożyły wiązanki kwiatów. W ich gronie znalazły się między innymi delegacje samorządu powiatu kozienickiego ze starostą Krzysztofem Wolskim na czele, gminy Kozienice z burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległości w Kozienicach wraz ze Związkiem Piłsudczyków RP Oddział w Kozienicach, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Kozienice, Związku Inwalidów Wojennych w Kozienicach, Kozienickiej Gospodarki Komunalnej.

Obecne był również delegacje Zarządu Enei Wytwarzanie z wiceprezesem ds. pracowniczych Marcinem Łukasiewiczem na czele, Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, Związku Nauczycielstwa Polskiego – Oddział Powiatowy w Kozienicach, a także Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej w Kozienicach, oraz rekonstruktorów z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Związek Byłych Kombatantów RP Koło Kozienice oraz społeczność uczniowska I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach.

Następnie o godzinie 8:45 poczty sztandarowe oraz delegacje z wiązankami kwiatów zebrały się przed kościołem pod wezwaniem Świętej Rodziny w Kozienicach. O godzinie 9 proboszcz kozienickiej parafii, a mianowicie Władysław Sarwa odprawił uroczystą mszę świętą za Ojczyznę.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na plac przy Pomniku Niepodległości w asyście orkiestry Dętej OSP w Kozienicach, a także Szwadronu Ziemi Kozienickiej im. mjr. J. Sas Jaworskiego oraz 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. – Mamy jedną Polskę, dlatego szanujmy się nawzajem. Wspierajmy się i dbajmy o tą Polskę. Ta wspólna dbałość o Polskę będzie najlepszym hołdem jaki możemy oddać bohaterom 1918 roku, bez ofiary których nie byłoby Polski na mapie świata. Odzyskanie niepodległości przez Polaków wskazuje, że dla naszej wspólnoty, dla naszego narodu, dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych kiedy działamy razem – mówił burmistrz Piotr Kozłowski.

Kolejno głos zabrała wicestarosta Małgorzata Bebelska. – Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie, mamy możliwość decydowania o sobie, ale pamiętajmy jak łatwo tę wolność utracić. Jak bardzo trzeba o nią wspólnie dbać. Wolność została nam dana, abyśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Pamiętajmy, że wskrzeszone 103 lata temu ogień wolności, który przywrócił Polskość to nie tylko wydarzenia historyczne. To postawy, to działania, to heroizm tych, którzy tę wolność wywalczyli. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy też, że to my wszyscy mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Niech dobro niepodległej Polski, naszej małej ojczyzny jaką jest powiat kozienicki będzie dla nas życiowym celem. Poprzez wspólną pracę na rzecz jej rozwoju twórzmy przyszłość kolejnym pokoleniom mieszkańców tej ziemi – mówiła wicestarosta Małgorzata Bebelska.

Udział w uroczystości wziął poseł RP Andrzej Kosztowniak. – Dzisiaj obchodzimy wyjątkowy dzień w historii Polski. Święto, które jest świętem wyjątkowo radosnym. W naszej historii tych świąt radosnych paradoksalnie jest niewiele, ale 11 listopada 1918 roku przejdzie do historii naszej Ojczyzny jako wyjątkowy dzień, dzień szczęścia narodowego. Po odzyskaniu po 123 latach niepodległości, po marzeniach i snach wielu pokoleń Polaków o wolnej niepodległej ojczyźnie. Ten dzień w końcu nastał i wiązał się z odzyskaniem wielkiej nadziei dla kolejnych pokoleń na życie wspaniałego narodu w centrum Europy pod własną flagą, mając swój kraj, broniąc go i myśląc o nim zawsze z najwyższym szacunkiem i uznaniem – mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

Następnie Paweł Kibil z 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko odczytał Apel Pamięci. Stajemy dziś do uroczystego Apelu Pamięci, aby złożyć hołd naszym rodakom walczącym o wolną i suwerenną Ojczyznę. W tym szczególnym dniu, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości sięgamy pamięcią do chwalebnych, ale również tragicznych kart historii naszej Ojczyzny – czytał Paweł Kibil.

Po Apelu Pamięci składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Kozienic, a także uczniowie szkół z powiatu kozienickiego i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw. Kwiaty złożyli także poseł RP Andrzej Kosztowniak i radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie panelu zawierającego historię Kozienic. Panel został umiejscowiony na bramie głównej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozienicach.

 

[ngg src=”galleries” ids=”8″ display=”basic_thumbnail”]

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content