4,4 C
Kozienice
niedziela, 21 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Niemalże tysiąc operatorów ppk JAVELIN

Popularne

Warto przeczytać

Od 2021 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizowany jest kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W tym czasie w szkoleniu udział wzięło niemalże tysiąc żołnierzy, którzy nabyli wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające na niszczenie celów pancernych potencjalnego przeciwnika.

– Jak pokazuje wojna na Ukrainie, umiejętności niszczenia celów pancernych przeciwnika są kluczowe dla pododdziałów lekkiej. Tym samym tylko w 2023 roku w Centrum Szkolenia WOT przeprowadziliśmy kilkadziesiąt edycji kursów dla operatorów ppk. Javelin, czy też celowniczych granatników M-72.” – powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant CSWOT.

28.02.2024 Toruń. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie Javelin. fot. DWOT

Kurs operatora ppk. Javelin trwa dwa tygodnie i poprzedzony jest szkoleniem e-learningowym. Część praktyczna kursu rozpoczyna się od sprawdzenia sprawności fizycznej żołnierzy. W ramach przygotowanego testu kursanci w określonym czasie muszą pokonać dystans 3 kilometrów niosąc na sobie ekwipunek o masie ponad 30 kilogramów. Następnie żołnierze uczą się rozpoznawania sprzętu armii obcych oraz działania i kierowania systemem Javelin.

– Szkolenie jest bardzo intensywne pod względem zarówno psychicznym jak i fizycznym. Codziennie zdobywamy nową wiedzę, które są kluczowe z perspektywy działania operatorów ppk. Javelin, ale także wykonujemy bardzo dużo ćwiczeń praktycznych na symulatorach. Sprzęt w połączeniu z wyposażeniem osobistym żołnierza waży ponad 30 kilogramów więc trzeba mieć także trochę krzepy i dobrą kondycję fizyczną aby móc realizować praktyczne zadania stawiane przez naszych dowódców.dodała kursantka z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

28.02.2024 Toruń. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie Javelin. fot. DWOT

Po zapoznaniu się z budową i obsługą sprzętu, kursanci rozpoczynają szkolenie z wykorzystaniem trenażerów ppk. Javelin. Dla żołnierzy przygotowanych jest kilkadziesiąt różnych scenariuszy działania, w czasie których odnajdują, rozpoznają i eliminują cele pancerne przeciwnika. Część zajęć realizowana jest także w oparciu o Toruński poligon przystosowany do strzelań rakietami przeciwpancernymi, na którym to żołnierze ćwiczą już na bojowych wyrzutniach rozpoznawanie sprzętu wojskowego w odległościach kilku kilometrów.

– Cały czas się doskonalimy i usprawniamy nasz kurs o nowe elementy odpowiadające współczesnemu polu walki. Mamy w tym zakresie także swoje osiągnięcia czego przykładem może być wprowadzenie do kursu wykorzystania miniaturowych modeli (w skali 1:285), które oglądane przez lornetkę, na odpowiedniej odległości, pozwala kursantom uczyć ich rozpoznawać w praktyce sylwetki pojazdów pancernych przeciwnika. – skomentował kierownik kursu z Centrum Szkolenia WOT.

28.02.2024 Toruń. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie Javelin. fot. DWOT

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu jest jedyną w Polsce jednostką szkoleniową, która realizuje kurs operatora ppk. Javelin. Szkolenie to w każdym roku ewoluuje o nowe elementy dopasowując jego program do współczesnego pola walki. W czasie dotychczas realizowanych kilkudziesięciu kursów przeszkolonych zostało niemalże tysiąc żołnierzy przy czym tylko w 2023 roku, CSWOT zrealizowało kilkadziesiąt szkoleń operatorów, w których udział wzięło blisko pół tysiąca osób.

– Kurs operatorów ppk. Javelin realizowany jest na bardzo wysokim poziomie, a zajęcia są niezwykle interesujące. Instruktorzy codziennie przekazują nam nową wiedzę i dają mnóstwo praktycznych porad dotyczących używania tego systemu. Cieszę się, że mogłem przyjechać do Torunia i zdobyć tutaj nową wiedzę i kwalifikacje. – podsumował kursant z 19 Nadbużańskiej Brygady OT.


Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Pierwsze w Wojsku Polskim strzelanie z systemu przeciwpancernego Javelin przeprowadziło 17 czerwca 2021 roku Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content