20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Kozienicki Dom Kultury zaczyna nowy sezon artystyczny. Rozmowa z dyrektorką KDK Elwirą Kozłowską

Popularne

Warto przeczytać

Koncerty, spektakle teatralne, występy kabaretów, seanse kinowe, wykłady i interesujące zajęcia. Lada dzień w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka rozpocznie się nowy sezon artystyczny. O tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach rozmawiamy z dyrektorką KDK Elwirą Kozłowską.

Pani Dyrektor, wakacje zakończyliśmy bardzo mocnym akcentem, bo za nami XX Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. Kozienicki Dom Kultury nie zwalnia jednak tempa, a już za chwilę startuje nowy sezon artystyczny. Na co powinni szykować się nasi mieszkańcy?

Elwira Kozłowska: Absolutnie nie zwalniamy tempa. Festiwal był owszem wspaniały, ale nasze myśli kierujemy już w stronę kolejnej edycji, bo nad tym wydarzeniem pracujemy praktycznie przez cały rok. Najpierw jednak start nowego sezonu artystycznego. Po wakacyjnej przerwie wracają „Kulturalne Czwartki w KDK”, czyli nasze biletowane wydarzenia.

Zaczynamy od wyjątkowego koncertu. Już 7 września wystąpi u nas Grzegorz Turnau z zespołem. Tego artysty chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Wystarczy tylko powiedzieć, że na scenie jest od blisko 40 lat, a w tym czasie zagrał blisko 3000 koncertów. W sprzedaży zostało dosłownie kilkanaście ostatnich biletów.

Mamy też coś dla miłośników dobrego humoru. 21 września ponownie zapraszamy na stand-up. Tym razem zawita do nas Antoni Syrek-Dąbrowski z jego najnowszym programem zatytułowanym „Życie”. Pamiętamy też o kabaretach. Już 30 listopada dwukrotnie wystąpi Kabaret Moralnego Niepokoju z materiałem „100 procent”. Prowadzimy też sprzedaż biletów na występ Kabaretu Skeczów Męczących, który odbędzie się 25 kwietnia przyszłego roku.

Z kolei dla fanów teatru szykujemy kolejne komedie. Już 19 października wystawiony zostanie spektakl „Kiedy kota nie ma” w wykonaniu aktorów z Teatru Capitol, 4 stycznia zobaczymy „Dwie połówki pomarańczy”, a 22 lutego – „Baby Shower”. To oczywiście nie wszystkie propozycje, a tylko te, których promocję już rozpoczęliśmy lub rozpoczniemy w najbliższym czasie.

Czwartki w Kozienickim Domu Kultury to także czas na inne, wyjątkowe wydarzenia. Co jeszcze nas czeka w najbliższym czasie?

Zgodnie z zapowiedziami powraca cykl „Kobiety Kobietom”, organizowany przez Gminę Kozienice. Pierwsze w nowym sezonie, a czwarte w ogóle spotkanie odbędzie się już 14 września. Kolejne spotkania zaplanowano na październik oraz listopad. Jak zawsze, będą to inspirujące spotkania z ciekawymi osobowościami. Sukcesywnie będziemy informować o kolejnych prelegentach.

Po wakacyjnej, ale oczywiście znacznie krótszej przerwie, wróciło również Kino KDK. Na co zatem mogą szykować się kinomani?

Tak, kino wróciło już 18 sierpnia i jak obserwujemy, nasi widzowie zdążyli się stęsknić za filmami w ciągu tej trzytygodniowej przerwy. Oczywiście szykujemy kolejne premiery filmowe. Jeszcze we wrześniu będą to takie produkcje jak „Siła naszych marzeń”, „Teściowe 2”, „Zielona granica” czy „Doppelgänger. Sobowtór”. Pamiętamy też o stałych cyklach jak m.in. „Poranki filmowe dla dzieci”, a także o Klubie Filmowym „Znicz”. Jak już informowaliśmy, klub otrzymał 10 tys. złotych dofinansowana od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na działalność w 2023 roku. Pozwala nam to na ubogacenie jego oferty, a chyba najciekawsze spotkanie szykujemy już na wrzesień. 13 września wyświetlimy bowiem film „Liczba doskonała”, a gościem naszego seansu będzie reżyser Krzysztof Zanussi. Zapowiada się nie lada gratka dla miłośników polskiego kina.

Kolejny wielki, powakacyjny powrót to oczywiście Uniwersytet Trzeciego Wieku KDK. Przed nami już 16. edycja, a zapisy na nią lada dzień. Jak wygląda tegoroczna oferta przygotowana przez Kozienicki Dom Kultury?

Tak, zapisy rozpoczną się już 7 września i będą połączone z zapisami na zajęcia fakultatywne. Liczymy na to, że po raz kolejny ta oferta spotka się z tak dużym zainteresowaniem jak to miało dotychczas. Przypomnę tylko, że każdego roku na liście naszych aktywnych słuchaczy uniwersytetu znajdują się setki osób, a w tym gronie pojawia się co najmniej kilkudziesięciu nowych studentów. Warto podkreślić, że od początku naszej działalności, w poczet studentów wstąpiło niemal 1100 osób.

A co w tym roku? W tej edycji na naszych słuchaczy czekać będzie mnóstwo interesujących wykładów, a także blisko 30 zajęć fakultatywnych, takich jak: aqua areobic, joga, gimnastyka, zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, brydż czy języki obce. Nowością w tym roku będą zajęcia ruchowe pn. „Nic nie muszę – wszystko mogę”, służące poprawie kondycji kręgosłupa.

W pierwszym semestrze wykłady wygłoszą m.in.: reżyser dźwięku Igor Pogorzelski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach dr Maciej Kordas, Proboszcz Parafii pw. Świętego Krzyża w Kozienicach ks. Dariusz Sałek, podróżnicy Ola Synowiec i Arek Winiatorski czy autorka antologii cytatów Jolanta Szwalbe. Zaplanowaliśmy także występy artystów z okazji Europejskiego Dnia Seniora czy spotkanie opłatkowe połączone z koncertem kolęd.

Inaugurację roku akademickiego 2023/24 zaplanowaliśmy na 20 września, na godz. 11.00. W tym roku spotkamy się w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Z kolei ośrodek nad jeziorem odwiedzimy trzy dni później, bo 23 września wraz z Eneą Wytwarzanie organizujemy dla naszych słuchaczy „Piknik Kryształowego UTW”. Będzie to piknik seniora, przygotowany z okazji 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku KDK.

A skoro Uniwersytet Trzeciego Wieku, to i Akademia Szerokich Horyzontów, a także pozostałe zajęcia stałe. I tu szykuje się wiele nowości, prawda?

Owszem. Po raz kolejny przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców ogromny wybór zajęć i warsztatów. Jak co roku, zadbaliśmy o to, by były one zróżnicowane i interesujące. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie, do czego serdecznie zachęcam.

Oferta zajęć stałych podzielona jest na trzy bloki. Pierwszy z nich to Akademia Szerokich Horyzontów, która skupia głównie zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także grupy „Erato” i „Vena”. Jest to zdecydowanie największa część naszych zajęć stałych, obejmująca m.in. zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, rękodzielnicze czy fotograficzne. Każdego roku w spotkaniach Akademii uczestniczą setki osób.

Kolejna oferta to nieodpłatne zajęcia terapeutyczne i ogólnorozwojowe, które prowadzone są od ubiegłego roku artystycznego. To oferta skierowana do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. W tym roku będzie ona jeszcze bardziej rozbudowana, m.in. o zajęcia plastyczne oraz teatralne.

I wreszcie mamy zajęcia odpłatne dla osób dorosłych, z których mogą skorzystać wszyscy chętni. Odpłatne zajęcia powróciły w 2022 roku i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Sukcesywnie pracujemy nad rozwojem tej oferty.

Zapisy na wszystkie wymienione powyżej zajęcia będą prowadzone we wrześniu. Wykazy zajęć oraz szczegóły dotyczące zapisów będą dostępne na www.dkkozienice.pl. Serdecznie zapraszam do Kozienickiego Domu Kultury, zarówno na zajęcia, jak i wspomniane wcześniej seanse kinowe i wydarzenia.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content