20 C
Kozienice
sobota, 18 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kozienicka Elektrownia wśród Centralnej Doliny Wodorowej

Popularne

Warto przeczytać

W poniedziałek minister Anna Moskwa i wiceminister Ireneusz Zyska byli obecni na uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej. Uroczyste podpisanie listu dobyło się w siedzibie Enea Wytwarzanie w Świerżach Górnych.

– Każda Dolina Wodorowa, która powstaje to jest duża odwaga i duża nadzieja. Dziękuję bardzo, że państwo z tą odwagą tą inicjatywę chcecie podjąć. Jeżlei jest czas na wodór, to właśnie teraz. – powiedziała 17 lipca 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w Elektrowni Kozienice. W wydarzeniu uczestniczył także wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, przedstawiciele grup i spółek energetycznych, środowiska przedsiębiorców oraz jednostek naukowych.

 

– W Kozienicach rozpoczęła się budowa bloków energetycznych w technologii gazowo-parowej. Bloki te będą przygotowane również do wykorzystania niskoemisyjnego wodoru. Innym ważnym odbiorcą paliwa wodorowego w Centralnej Dolinie Wodorowej stanie się przemysł ceramiczny, który zużywa ten surowiec w procesach produkcyjnych. Warto wspomnieć też o potrzebie dekarbonizacji transportu dużych ośrodków miejskich, takich jak Kielce czy Radom, a także transportu w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego, ważnego projektu gospodarczego Polski – dodała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Wiceminister Ireneusz Zyska dodał, że ekosystem dolin wodorowych pozwoli Polsce odgrywać ważną rolę na arenie europejskiej i międzynarodowej w zakresie gospodarki wodorowej.

– Jestem przekonany, że dzień 17 lipca 2023 r. przejdzie do historii nie tylko południowego Mazowsza, tego okręgu, ale całej Polski, a nawet Europy. Potencjał, który reprezentują sygnatariusze Centralnej Doliny Wodorowej, daje ogromną szansę na to, aby właśnie tutaj powstawały projekty o znaczeniu ponadregionalnym, a nawet europejskim. W ciągu ostatnich lat podjęliśmy szereg inicjatyw związanych z budową gospodarki wodorowej w Polsce. powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

 

Już wkrótce w Elektrowni Kozienice będą mogły powstać nowe bloki gazowo-parowe, które będą uzupełniały wysłużone bloki węglowe. Bloki będą miały możliwość spalania wodoru, który w najbliższym czasie może mieć znaczący wpływ na gospodarkę energetyczną kraju. Budową nowych bloków ma zająć się spółka Enea Elkogaz.

 

– Nie przypadkiem znajdujemy się tutaj, tak jak wspomniał pan wiceminister Ireneusz Zyska. Tutaj bije energetyczne serce Polski. Ono jest jeszcze węglowe, to największa elektrownia systemowa na węgiel kamienny zasilająca stolicę państwa. W naszej grupie jest także jeszcze jedna spółka z siedzibą w Świerżach Górnych, czyli Enea Elkogaz. Czyli to ta spółka, która będzie budować bloki gazowe[…]. My jao grupa pozostaniemy w Kozienicach, tutaj dalej będzie biło energetyczne serce Polski, nie tylko w wytwarzaniu czyli to węglowe przez wiele lat ale i gazowe. Te bloki gazowe co niezwykle istotne będą przystosowane do spalania wodoru. Liczymy na to, że zielony wodór wytworzony właśnie tutaj będzie trafiał do naszych bloków.  – mówił prezes zarządu ENEA SA Paweł Majewski.

 

– To jest gra zespołowa i my jesteśmy niesłychanie zaszczyceni tym, że inicjatywa rośnie, i że w tej chwili będziemy mieli 56 podmiotów w klastrze oraz nowe podmioty, które się dopisują, razem będziemy mieli ponad 70 podmiotów, które będą tworzyły Centralną Dolinę Wodorową – stwierdził Szczepan Ruman, Prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S. A.

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska, powołanie Centralnej Doliny Wodorowej przyczyni się do znaczącego wzrostu gospodarczego oraz utworzenia nowych miejsc pracy w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim. Centralna Dolina Wodorowa to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. Począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.

 

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/ Kozienice24

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content