-3,8 C
Kozienice
sobota, 2 grudnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ilość słuchaczy stale rośnie. Seniorzy z Kozienic uroczyście rozpoczęli naukę na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jest ich ponad 550 osób!

Popularne

Warto przeczytać

Ponad 550 studentów-seniorów z Kozienic i okolic rozpoczęło w środę, 20 września, naukę na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/24 odbyła się w budynku CKA. Na seniorów zamiast wykładu tym razem czekał świetny koncert zespołu Silesian Jazz Daughters.

Kozienicki Uniwersytet Trzeciego Wieku od samego początku swojej działalności przyciąga setki seniorów, którzy po zakończeniu drogi zawodowej dalej chcą zdobywać nową wiedzę, poszerzać pasję, rozwijać umiejętności. Od początku jego istnienia w poczet studentów zapisało się 1111 osób z terenu Kozienic i okolic. W tym roku, w dniu inauguracji, na liście słuchaczy widniało 551 nazwisk, a wiele osób pojawiło się tego dnia w naszej siedzibie. Co więcej, dla ponad 40 studentów jest to pierwszy rok na UTW KDK.

Wszystkich przybyłych na inaugurację powitały koordynatorki ds. UTW KDK Anna Tomczyk-Anioł i Katarzyna Kościug. Panie poprosiły zebranych o powstanie i wspólne wysłuchanie pieśni akademickiej „Gaudeamus Igitur”, wykonanej przez chór UTW pod kierunkiem Ewy Izdebskiej.

Nieodzowną częścią takich uroczystości są przemówienia okolicznościowe. Jako pierwszy, do zebranych zwrócił się burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski. Burmistrz pogratulował studentom, podkreślając ich codzienną aktywność, a także podziękował dyrektorce i pracownikom Kozienickiego Domu Kultury za całoroczną pracę na rzecz Uniwersytetu.

– Witam serdecznie państwa, każdy początek, każda inauguracja niesie w sobie wiele emocji, niezależnie jakiej sfery naszego życia dotyczy. Mieszają się w nas różne uczucia. Z jednej strony niepewność, poczucie, że kończy się jakiś okres na przykład  wakacje. Z drugiej strony wypełnia nas entuzjazm, związany z poznawaniem, z nowymi doświadczeniami z dobrymi relacjami. Dzisiaj tutaj w Kozienicach po raz 16 inaugurujemy rok akademicki. Patrząc na państwa reakcje przypomina mi się takie powiedzenie, że wiek tylko liczba. Tak naprawdę liczy się stan umysłu i stan ducha, którego wam może zazdrościć wielu młodszych. Cieszę się, że jesteście w tak dobrej kondycji w dobrej formie. Moi drodzy, kiedy rozglądam się jak was jest wielu, widzę też wiele znajomych twarzy. Twarzy, które przewijały się przez moje życie na różnych etapach, kiedy byłem dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym człowiekiem czy teraz, kiedy pełnie funkcję burmistrza. To były osoby, które wykonują czy wykonywały różne zawody, miały różne wykształcenie, różne charaktery, różne temperamenty. Ale co ważne, Kozienicki Uniwersytet Trzeciego wieku nie stawia granic, nie zna barier, nie dzieli, ale łączy. Tworzycie wspólnotowe, wspólne, która daje siłę, daje radość i daje możliwość rozwoju. Program Uniwersytetu III wieku tworzony jest właśnie z myślą o was. Aby po wielu latach ciężkiej pracy można było zainwestować w swój rozwój osobisty- ten poza zawodowy(…) Z okazji inauguracji 16 już roku akademickiego na Uniwersytecie III wieku przy Kozienickim Domu Kultury imienia Bogusława Klimczuka życzę wam wiele radości, zdrowia, żebyście mogli korzystać ze wszystkich atrakcji i zajęć. Mam nadzieję, że te nadchodzące miesiące będą czasem rozwijania pasji, waszych zainteresowań, nowych odkryć będą, czasem umacniania i zawierania przyjaźni. – powiedział burmistrz Piotr Kozłowski

Druga w kolejności głos zabrała dyrektor KDK i jednocześnie dyrektor UTW Elwira Kozłowska. Przypomniała początki Uniwersytetu, jego historię, a także podzieliła się kilkoma wspomnieniami i refleksjami. Odniosła się również do obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu 15-lecia.

– To jest niezmiernie ważne wydarzenie dla nas za Kozienickiego Domu Kultury. Nie obawiamy się, że będzie dużo miejsc wolnych, tylko obawiamy się, czy tych miejsc wystarczy i za to już w tej chwili na samym początku pragnę Państwu bardzo serdecznie podziękować jak i również za słowa, które skierował do nas pan burmistrz. Proszę państwa, bardzo się cieszę, że spotykamy się po tej wakacyjnej przerwie w gronie osób, które szczególnie upodobało sobie Uniwersytet Trzeciego wieku, który działa od 2008 roku. Przez ten czas utworzyło się grono osób, można śmiało powiedzieć-przyjaciół, którzy tworzą właśnie ten Uniwersytet. Dzisiaj rozpoczynamy 16 edycję naszego Uniwersytetu. Jak co roku jest to dla mnie wyjątkowa chwila, ale zarazem czas refleksji. Przez te wszystkie lata obserwowałam, jak pięknie rozwijał się nasz Uniwersytet. Wielokrotnie powtarzałam już, że kiedy 16 lat temu inaugurowaliśmy  pierwszy rok akademicki, nikt nie przypuszczał, że nasz Uniwersytet będzie cieszył się tak dużym powodzeniem. To był pomysł, może nawet marzenie, które udało nam się zrealizować. I, które urosło to ogromnych rozmiarów. Dziś służy za wzór i cieszy się nie tylko uznaniem naszych studentów, ale prestiżem i renomą, która przekracza granicę naszego regionu, a nawet województwa. O sile naszego Uniwersytetu mówią nie tylko piękne słowa, gratulacje i nagrody, które do nas wpływają, ale przede wszystkim liczby. Od początku istnienia uniwersytetu zapisało się do nas już 1111 osób. Są to mieszkańcy Kozienic i okolic. Oczywiście nie wszyscy są z nami każdego roku, bo jak państwo doskonale wiedzą, żeby zapisać się na Uniwersytet, co roku trzeba odświeżyć legitymację studenta. W ostatnim roku mieliśmy na liście aż 598 studentów. W tym roku na dzień dzisiejszy na liście studentów zapisało się 535 osób, to ogromna, ogromna ilość. A w sposób szczególny, proszę państwa, chciałam powitać nowych studentów, bo ich mamy aż 43 – Witam Państwa. Te liczby, proszę państwa, nas niezmiernie cieszą, bo wchodzimy w kolejny etap naszej działalności. – dodała dyrektor CKA Elwira Kozłowska

Ciepłe słowa do kozienickich studentów skierował również Przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów – Tadeusz Paweł Lempkowski, który odwiedził Kozienice z grupą około 40 członków Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku z Cegłowa. Korzystając z okazji, przybliżył słuchaczom istotę działalności Mazowieckiej Rady Seniorów.

Tradycyjnie głos zabrał również przewodniczący Rady Słuchaczy UTW Dariusz Szewc, który życzył swoim kolegom i koleżankom udanego roku akademickiego. Ponadto, w imieniu rady (jej skład wraz z nim tworzą: Wiesława Szylińska, Zofia Kowalczyk, Małgorzata Król, Teresa Majewska) wyczerpująco podsumował jej działalność w minionym roku.

Nastrojowy koncert

Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu Silesian Jazz Daughters, w składzie: Alicja Ploch-Burda, Joanna Skowyra oraz Paulina Świerczek. To tercet wokalny, który zawiązał się w 2021 roku w Raciborskim Centrum Kultury. Wokalistki śpiewają w harmonii jazzowej, nawiązując do klimatu uznanej grupy The Andrew Sisters. Ich repertuar bazuje na stylach muzycznych pierwszej połowy XX wieku. Są to głównie standardy jazzowe oraz utwory rozrywkowe w lekkich, przyjemnych i swingowych aranżacjach. W Kozienicach wokalistki sięgnęły również po znacznie młodsze utwory, chociażby z lat 80. XX wieku czy z początku obecnego stulecia, serwując słuchaczom bardzo zróżnicowaną, ale pyszną muzyczną ucztę.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content