4,4 C
Kozienice
niedziela, 21 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Rozbudowa Szkoły w Janikowie. Rada Rodziców spotkała się z burmistrzem Piotrem Kozłowskim

Popularne

Warto przeczytać

Przed nową władzą poważna decyzja odnośnie szkoły w Janikowie. Mieszańcy tej miejscowości i okolic chcą jej rozbudowy. – Tylko w ten sposób możemy poprawić sytuację uczniów – mówią rodzice, którzy wzięli udział w spotkaniu jakie zorganizowała Rada Rodziców z burmistrzem Gminy Kozienice Piotrem Kozłowskim. Burmistrz przedstawił koncepcję dobudowania dwóch klas. 

Rada Rodziców działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej w Janikowie zaprosiła burmistrza Kozienic Piotra Kozłowskiego, by porozmawiać o możliwości rozbudowy budynku szkoły, bo jak sami mówią – dla uczniów jest już za ciasno.

Obecnie do szkoły uczęszcza ok. 200 uczniów. Nabór  w roku 2023/2024 pozwolił na stworzenie nie jednej, a dwóch pierwszych klas, co zdaniem rodziców powoduje, by w trybie pilnym władze gminy podjęły decyzję o rozbudowie szkoły. Pomysłów i koncepcji rozbudowy było kilka, dziś rodzice otrzymali propozycję od burmistrza Piotra Kozłowskiego.  

– Jeśli chodzi o sytuację tej szkoły jaką zastałem, ta szkoła na dzień dzisiejszy oscyluje około liczby 200 uczniów, kilkadziesiąt dzieci jest z innego obwodu. Perspektywa demograficzna na najbliższe lata pokazuje, że ta liczna będzie oscylowała około 200. W związku z tym, patrząc na te projekty, koncepcje, które były wcześniej, one nie bardzo miały uzasadnienie, bo w zasadzie warianty, które były przedstawiane w 2018 roku przewidywały budowę drugiej szkoły. Szkoła na dzień dzisiejszy ma ok. 900 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (sale dydaktyczne itp.), rozbudowa przewidywała kolejne 700 metrów. Przy wzroście 20% uczniów nie ma uzasadnienia takiego, by to zrealizować. Ciężko będzie gdziekolwiek pieniądze pozyskać i zrobić w ten sposób w jaki państwo planowaliście w 2018 roku. Natomiast patrząc przyszłościowo, i uznając co państwo mówicie, że pewien ścisk się robi, według mnie takim rozwiązaniem, takim sensownym, który pozwoliłby pani dyrektor na trochę lepszą organizację życia szkoły, jest możliwość budowy lub postawienia dwóch sal, ok. 120 metrów. Wtedy przy odpowiednim zagospodarowaniu można by zrobić tak, że jest np. pierwsza klasa w godzinach porannych, po południu jest świetlica, tak samo i stalówka. – mówił burmistrz Piotr Kozłowski    

Dyskusja w sprawie przedstawionej przez burmistrza propozycji potrwała kilka minut. Rodzice prócz palącego problemu rozbudowy szkoły, wskazali również szereg potrzeb, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie uczniów w tutejszej placówce. Tuż po zakończeniu spotkania, do propozycji burmistrza odniósł się obecny na sali sołtys Janikowa Artur Gac.

– Szkoła w Janikowie, jest jedyną szkołą, która posiada dwie klasy pierwsze, nikt się tego nie spodziewał, a rok 2023/24 przyniósł stan faktyczny, że mamy dwie pierwsze klasy, więc ciężko jest mi ocenić perspektywę zwiększenia ilości uczniów. Natomiast niezmiernie mnie cieszy fakt, że pan burmistrz znalazł czas na pojawienie się w szkole w Janikowie, ponieważ od 2018 roku cyklicznie są składane wnioski o rozbudowie szkoły. Były złożone  trzy koncepcje opracowane przez szkołę, upłynęło sześć lat, być może one nie są już odpowiednie. Pan burmistrz w dniu dzisiejszym zaproponował  dwie dodatkowe sale, co jest moim zdaniem rozwiązaniem na chwile obecną, gdzie dzieci nie mieszczą się w klasach, bardzo dobrym. Natomiast czy wystarczającym, nie wiem, ponieważ myślę, że ocenią to pedagodzy i nauczyciele, którzy znają potrzeby tej szkoły i ilość dzieci w latach przyszłych. – skomentował propozycję burmistrza sołtys Janikowa Artur Gac

Z informacji przedstawionej przez burmistrza Kozłowskiego wynika, że powiększenie o dodatkowe dwie sale budynku szkoły mogłoby dojść najwcześniej w latach 2025-2026. Jak zaznaczył burmistrz, kwestia decyzji rozbudowy o dwie dodatkowe sale, uzależniona będzie od możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych.

Prócz przedstawicieli Rady Rodziców w spotkaniu udział wzięli również mieszkańcy Janikowa i okolic, którzy chcieli posłuchać co burmistrz ma do zaproponowania społeczności szkolnej. Zgodnie z przyjętą formułą przez Radę Rodziców, pytania mogli zadawać tylko przedstawiciele Rady.  

– Bardzo mnie to cieszy, że takie spotkanie się odbyło. Niestety głos mogli zabierać tylko przedstawiciele Rady Rodziców, to oni byli organizatorem, oczywiście szanuję tą decyzję. My jako mieszkańcy i osoby zainteresowane pojawiliśmy się na tym spotkaniu, ponieważ czujemy wewnętrzną potrzebę żeby tą szkołę rozbudować i zapewnić godne warunki dla dzieci, które do niej uczęszczają. – dodał sołtys Artur Gac

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content