4,4 C
Kozienice
niedziela, 21 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wzmożony ruch wojsk – trwa międzynarodowe ćwiczenie Dragon-24

Popularne

Warto przeczytać

Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 – najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski i kluczowy element ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24. Z uwagi na skalę ćwiczenia i ogromne zaangażowanie żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w całym kraju widoczny będzie wzmożony ruch wojsk.  

Dragon to jedno z 16 zaplanowanych ćwiczeń realizowanych w ramach ćwiczenia NATO pod kryptonimem „Steadfast Defender 2024″ (Niezłomny Obrońca). 

W rozpoczynającym się ćwiczeniu dominującą rolę odgrywają Wojska Lądowe. Dodatkowo zaangażowane są Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Specjalne oraz Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. 

W sumie w ćwiczenie zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni. 

Zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym i wsparcie działań taktycznych, m. in. podczas pokonywania rzek Wisła i San (przeszkody wodne), działań regulacji ruchu realizowanych przez Polską Policję i Żandarmerię Wojskową czy w miejscach postoju i w czasie przemieszczania Związków Taktycznych.  

W związku z ćwiczeniem w całym kraju – również na Mazowszubędzie widoczny wzmożony ruch wojska.

Tegoroczna edycja Dragon-24 odbywa się pod hasłem „We do not have time to waste time” (Nie mamy czasu, żeby tracić czas). 

Dragon-24 jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content