26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

Dźwięki gitary i wiersze na Światowy Dzień Poezji w Kozienicach

Popularne

Warto przeczytać

Koncert wybitnego gitarzysty młodego pokolenia Janka Pentza i promocja antologii pt. „Flara” z wierszami m.in. poetów z Grupy Poetyckiej „Erato”, to atrakcje jakie Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka przygotował z okazji Światowego Dnia Poezji.  Na lokalne obchody tego święta, KDK zaprasza w sobotę, 16 marca, o godz. 15.30 do sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Światowy Dzień Poezji co roku wypada 21 marca i obchodzony jest już od 25 lat. To święto ustanowione jesienią 1999 roku przez UNESCO.

Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. To także impuls, aby docenić poezję i jej twórców – podkreśla Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Tak się składa, że w Kozienickim Domu Kultury już od 1998 roku działa Grupa Poetycka „Erato”. Skupia ona zarówno twórców poezji, jak i prozy. To jeden z powodów, dla których KDK co roku organizuje Kozienickie obchody Światowego Dnia Poezji. W tym roku nie mogło być inaczej.

Poezja i muzyka

W programie tegorocznych obchodów znalazła się promocja szesnastej antologii pt. „Flara” z udziałem m.in. Grupy Poetyckiej „Erato” KDK i Grupy Literackiej „Tygiel” z radomskiego Centrum „Arka”. W związku z tym, że poezja niezwykle pięknie łączy się z muzyką, nie zabraknie jej tego wieczoru. O tę część zadba wybitny gitarzysta młodego pokolenia Janek Pentz, który do tej pory współpracował z wieloma znakomitymi światowymi gwiazdami, takimi jak np.  Tommy Emmanuel, Andy McKee, Andrew York, Mike Dawes, Alex Misko or Daniel Cavanagh (Anathema). Występował też w duetach z polskimi artystkami, m.in. Edytą Geppert czy Martyną Jakubowicz i otwierał koncerty Kwiatu Jabłoni i innych polskich gwiazd pop.

To gitarzysta fingerstyle i kompozytor. Koncertował w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Łotwie, w Austrii, Belgii, Holandii i na Watykanie, grając na festiwalach i koncertach indywidualnych. W Kozienicach będziemy mogli go zobaczyć i usłyszeć już po raz drugi – informuje Elwira Kozłowska.

Wstęp wolny, ale…

Kozienickie obchody Światowego Dnia Poezji zaplanowano na sobotę, 16 marca, na godz. 15.30, w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Wstęp na to wydarzenie jest wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki, które będą wydawane od 28 lutego.

W pierwszej kolejności, do 6 marca, będą mogli odebrać je mieszkańcy Gminy Kozienice posiadający „Kozienicką Kartę Mieszkańca”. Natomiast od 7 marca, wejściówki będą wydawane pozostałym mieszkańcom Gminy Kozienice.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content