26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

Krzysztof Zanussi na spotkaniu Klubu Filmowego „Znicz” w Kozienickim Dom Kultury

Popularne

Warto przeczytać

Krzysztof Zanussi, jeden z najwybitniejszych polskich filmowców, odwiedził Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. W środę, 13 września, reżyser wziął udział w IX Spotkaniu Klubu Filmowego „Znicz” KDK, podczas którego wyświetlono jego najnowszy film pt. „Liczba doskonała”.

Wszystkich przybyłych na spotkanie klubu powitała Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. Gospodarz obiektu podziękowała widzom za tak dużą aktywność w życiu Klubu Filmowego „Znicz” i regularne uczestnictwo w kolejnych projekcjach klubowych. Elwira Kozłowska odniosła się również do kwestii dofinansowania działalności klubu w 2023 r. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, podkreślając, że dodatkowe środki pomagają w organizacji tak wyjątkowych spotkań.
Bez prelekcji, ale z długą rozmową
Tym razem widzowie nie wysłuchali tradycyjnej już prelekcji, a od razu przeszli do oglądania filmu. Głównym bohaterem „Liczby doskonałej” jest Dawid (Jan Marczewski), który porzuca karierę w Stanach na rzecz pracy naukowej w Polsce. Poznanie dalekiego kuzyna, Joachima (w tej roli Andrzej Seweryn), sprawia, że mężczyzna zaczyna stopniowo przewartościowywać swoje priorytety. To dwaj mężczyźni na zupełnie innych etapach życia. Ich spotkanie prowadzi do pytań o sens życia, przemijanie, intelekt, miłość, porządek świata, rolę przypadku czy wreszcie istnienie bądź nieistnienie Boga. To było blisko półtorej godziny intrygującego i skłaniającego do refleksji kina.
Po projekcji do widzów dołączył Krzysztof Zanussi, który został przywitany gromkimi brawami. Rozmowę z reżyserem poprowadził filmoznawca, edukator filmowy Jarosław Skulski. Pytania dotyczyły głównie wyświetlonego filmu, kwestii tematu przewodniego, obecności (bądź nie) tej produkcji na festiwalach, jej odbioru poza granicami Polski, obsady, muzyki czy powiązań z innymi filmami Zanussiego. Oczywiście nie zabrakło także pytań od naszych widzów. Na wszystkie z nich padły wyczerpujące odpowiedzi.
źródło: Kozienicki Dom Kultury
 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content