27,3 C
Kozienice
wtorek, 21 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kozienice uczciły 233. rocznicę Konstytucji 3 Maja

Popularne

Warto przeczytać

W piątek, mieszkańcy Kozienic zgromadzili się, by uczcić 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – dokumentu, który zapisuje się jako kamień milowy w historii Polski, Europy oraz świata. Uroczystości, które miały miejsce tego dnia, były pełne symboliki, wspomnień i hołdu dla bohaterów przeszłości.

Rozpoczęcie obchodów nastąpiło od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Świętego Krzyża, w której uczestniczyli oficjele, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy miasta. Nabożeństwo, będące nie tylko momentem refleksji, lecz także jedności narodowej, przypomniało o znaczeniu wartości zawartych w Konstytucji, które stanowiły fundament dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Po mszy, mieszkańcy podążając za konną paradą Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich oraz Orkiestrą Dętą OSP z Kozienic, przemaszerowali ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości. Tam też odbyły się dalsze uroczystości, prowadzone przez Edytę Zawadzką ze Szkoły Muzycznej w Kozienicach, która serdecznie powitała wszystkich obecnych.

Ważnym momentem było przemówienie ustępującego z urzędu burmistrza Kozienic, Piotra Kozłowskiego, który podkreślił znaczenie pamięci o kluczowych wydarzeniach z historii narodu, jak również o tych, którzy przyczynili się do dobra Polski w codziennym życiu.

– Dni świąt narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii naszego narodu. I to ważne żebyśmy pamiętali o kluczowych wydarzeniach z naszej historii. Żebyśmy pamiętali o wielkich bohaterach ale także tych,  którzy stali w drugim rzędzie. To ważne żebyśmy pamiętali zarówno tych, którzy działali na wielkiej scenie historii, ale także o tych którzy swoim zwyczajnym, codziennym życiem pracowali dla dobra Polski. Dzisiaj spotykamy się po raz kolejny aby uczcić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. To święto, które upamiętnia podjęte działania, największe w dziejach Polski, ale także nowatorskie odważne w skali świata działania zakresie reformy ustroju Polski.

Starosta kozienicki, Krzysztof Wolski, również zaznaczył wagę tego dnia, który jest nie tylko okazją do refleksji nad historią, lecz także do oddania hołdu bohaterom, którzy dążyli do wolności, praworządności i współdziałania opartego na najwyższych wartościach.

– Kolejny raz spotykamy się przy pomniku Niepodległości w Kozienicach, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, w dniu naszych przodków, którzy chcieli żyć w państwie opartym na prawie, chcieli zabezpieczyć swoją wolność i współdziałanie przez najwyższej rangi akt prawny. Wartości zawarte w Konstytucji takie jak wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. – dodał starosta kozienicki Krzysztof Wolski

Pod pomnikiem Niepodległości, delegacje, samorządowcy, placówki oświatowe oraz liczne organizacje złożyły wiązanki kwiatów, symbolizujące pamięć i szacunek dla tych, którzy przyczynili się do kształtowania losów Polski.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert patriotyczny uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach, który odbył się w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Było to nie tylko wydarzenie artystyczne, lecz również manifestacja miłości do ojczyzny i duma z jej historii.

Uroczystości upamiętniające Konstytucję 3 Maja to nie tylko powrót do historii, lecz także budowanie więzi społecznych i kształtowanie świadomości narodowej, które są fundamentem dla budowy lepszej przyszłości.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content