26,9 C
Kozienice
niedziela, 16 czerwca, 2024

Gmina Kozienice ze specjalną nagrodą w obszarze pomocy społecznej

Popularne

Warto przeczytać

W czwartek, 16 listopada br., w Warszawie Gminie Kozienice przyznano nagrodę specjalną Ministra Rodziny i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w roku 2023. Nagrodzona została działalność kozienickiego Centrum Usług Społecznych. Nagrodę z rąk minister Marleny Maląg odebrał burmistrz Piotr Kozłowski. W uroczystości burmistrzowi towarzyszyła Zastępca ds. Społecznych Dorota Stępień.

– Ministerialna nagroda specjalna, przyznana tuż przed Dniem Pracownika Socjalnego, jest wyjątkowym podziękowaniem dla całego Zespołu CUS-u, którego pracę koordynuje moja Zastępczyni ds. Społecznych – komentuje wyróżnienie burmistrz Piotr Kozłowski – W dzisiejszych, trudnych czasach, w obliczu nowych wyzwań, pracownicy CUS-u kształtują nowy wizerunek pomocy społecznej w naszej gminie. Ich zaangażowanie sprawia, że wielu osobom, całym rodzinom, możemy realnie i w wymiarze długofalowym pomagać. Serdecznie całemu Zespołowi dziękuję.

Wg niezależnych opinii utworzenie CUS- u w Kozienicach to był strzał w dziesiątkę. Dzięki powołaniu jednostki samorząd zrobił bardzo duży krok w zakresie dostępności i jakości oferty społecznej dla mieszkańców. Co ważne, działalność CUS-u, wnikliwy wywiad społeczny oraz diagnoza lokalnych potrzeb i potencjału lokalnej społeczności przyniosły, tzw. efekt kuli śnieżnej. Na terenie gminy powstały kolejne placówki wspierające najbardziej potrzebujących mieszkańców, czyli Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Kociołkach.

– Kiedy podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do pilotażowego projektu, dot. powołania Centrum Usług Społecznych w naszej gminie, niewiele osób wierzyło w jego powodzenie. Dziś, jedynie dwoma latami działalności jednostki udowadniamy jak dobra to była decyzja – mówi burmistrz –  Usługi społeczne stanowią kategorię szerszą niż usługi pomocy społecznej, które ogranicza kryterium dochodowe. Dziś w ofercie CUS-u są usługi  w zakresie opiekuńczo – wychowawczym realizowane przez świetlice środowiskowe, usługi Dziennego Domu Senior +, usługi opiekuńcze, wytchnieniowe oraz asystenckie dla osób niepełnosprawnych. Wachlarz usług jest sukcesywnie rozszerzany, dostosowywany do potrzeb mieszkańców naszej gminy, wprowadzane są nowe instrumenty, np. pomoc w unormowaniu sytuacji prawnej, wsparcie psychologiczne, doradztwo w sprawach rodzinnych – przekazuje burmistrz i dodaje – Naszymi działaniami udowadniamy, że jesteśmy blisko ludzi i ich spraw. Bo inwestycje twarde, które realizujemy, typu budowle, drogi, obiekty inżynieryjne, to jedno, a drugie to człowiek i jego najbliższe potrzeby i emocje, a one – jakże często – także potrzebują profesjonalnego wsparcia.

Centrum Usług-Społecznych w Kozienicach swoja siedzibę ma przy ul. Radomskiej 36. W ramach prowadzonej działalności jednostka testuje nowatorskie rozwiązania w dziedzinie usług społecznych i działań wspierających. Program podzielony jest na cztery główne pakiety pomocowe: „Pakiet aktywizacji zawodowej”, „Pakiet usług zdrowotnych”, „Centrum wsparcia Opiekuna Faktycznego” oraz „Akademia rodziny”. Ze szczegółami pakietów można się zapoznać na stronie www jednostki lub osobiście w jej siedzibie.


źródło:Gmina Kozienice

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content