16,1 C
Kozienice
piątek, 26 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Upamiętniono największego bohatera gminy Gniewoszów. Pilot Władysław Gnyś ma swój pomnik

Popularne

Warto przeczytać

W niedzielę, 15 maja, w Sarnowie w gminie Gniewoszów – rodzinnej miejscowości płk. pil. Władysława Gnysia miało miejsce uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci pilota, który jako pierwszy zestrzelił hitlerowski bombowiec. Podczas uroczystości obecni byli jego synowie, Panowie Stefan i Ashley Gnyś.

Oficjalnie Władysław Gnyś przeszedł do historii jako pierwszy polski powietrzny zwycięzca w II wojnie światowej. Nie był to dla niego koniec walki. W późniejszym okresie przedostał się na Zachód, gdzie służył w Polskich Siłach Powietrznych, biorąc udział m.in. w kampanii francuskiej, a następnie w bitwie o Anglię w składzie 302. Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”.

Wydarzenie rozpoczęło się o 14:45 od zbiórki pocztów sztandarowych przy Kaplicy pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Sarnowie, gdzie odbyła się msza w intencji płk. pil. Władysława Gnysia.

Następnie uczestnicy mszy przemaszerowali pod pomnik z tablicą pamiątkową. Tam odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pilotowi. Synowie i rodzina bohaterskiego pilota nie kryła wzruszenia. Po odsłonięciu tablicy złożono przy niej kwiaty.

Pod pomnikiem głos zabrał wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac. – Dziś ma miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pilotowi pułkownikowi Władysławowi Gnysiowi, który jako pierwszy strącił niemieckie samoloty na polskim niebie podczas drugiej wojny światowej, zapisując się tym samym na kartach historii. Władysław Gnyś urodził się w Sarnowie, niedaleko stąd jest jego rodzinny dom. W tym miejscu nadal żyje jego rodzina. Zmarł w Kanadzie skąd przyjechali do nas jego synowie, których bardzo serdecznie witam. Idea upamiętnienia największego bohatera naszej gminy zrodziła się kilka lat temu – mówił wójt Marcin Gac.

Wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac mówił o bohaterstwie jakim wykazał się pułkownik Władysław Gnyś.

– Wspólnie z rodziną i mieszkańcami postanowiliśmy zorganizować dzisiejsze wydarzenie, aby zachować w pamięci oraz przekazać przyszłym pokoleniom przykład patriotyzmu i poświęcenia dla ukochanej ojczyzny. My jako samorząd i mieszkańcy gminy Gniewoszów chcemy pamiętać i pamiętamy o ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę, narażając swoje zdrowie i życie. Doskonale wiemy jak ważne jest, aby nie zapomnieć tych lekcji patriotyzmu, aby pamiętać o takich ludziach jak pułkownik Władysław Gnyś – bohater Sarnowa – dodał wójt Gniewoszowa.

Pojawiły się liczne delegacje, w tym gminy Gniewoszów, w skład której weszli wójt Marcin Gac oraz przewodniczący rady Maciej Baran, powiatu kozienickiego z Małgorzatą Bebelską na czele. Kwiaty składali również samorządowcy, w tym poseł RP Andrzej Kosztowniak i radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka. Pojawili się również reprezentanci i dyrekcja Muzeum Sił Powietrznych oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Nie zabrakło delegacji służb policji, straży, leśników, stowarzyszeń kombatanckich, szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, pobliskich gmin, a także mieszkańców.

Panowie Ashley i Stefan Gnyś – synowie pułkownika Władysława Gnysia.

Następnie uroczystości przeniosły się na boisko sportowe, gdzie rozpoczęto okolicznościowe przemówienia.

Głos zabrała między innymi wicestarosta powiatu kozienickiego Małgorzata Bebelska. – Jesteśmy tu, wszyscy razem, samorządowcy, przedstawiciele zarządu i rady powiatu, po to, aby wspólnie uczcić tę pamięć. Chylę czoła w imieniu starosty Krzysztofa Wolskiego, zarządu i radnych rady powiatu, przed wszystkimi osobami, które przyczyniły się do tej uroczystości i przypomnienia postaci pułkownika Władysława Gnysia. Dla nas mieszkańców Ziemi Kozienickiej to historyczna chwila i tę chwilę będziemy ukazywać na kartach wszystkich wydarzeń i biuletynów, a także wspominać, tak aby kolejne pokolenia Polaków i mieszkańców Ziemi Kozienickiej pamiętały jak ważne jest serce, które oddaje się dla ojczyzny – mówiła wicestarosta.

Poseł Andrzej Kosztowniak podkreślił jak ważną rolę w życiu społecznym ma podtrzymywanie pamięci o polskich bohaterach. – Bardzo dziękuję w imieniu, jestem przekonany, że wszystkich parlamentarzystów, za to co szanowni państwo robicie. Dziękuję gorąco rodzinie za to, że zapewne przez wiele lat walczyła o to, aby honor, aby cześć i osoba pana pułkownika była we właściwy sposób uhonorowana – mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia były występy artystyczne uczniów z placówek oświatowych oraz występy Zespołu „Kłoczewiacy” i ppor. Eweliny Pisarskiej. Na wyżej wspomnianym boisku od godziny 13 trwał piknik historyczny, podczas którego można było obejrzeć liczne prezentacje edukacyjne, stoiska lokalnych stowarzyszeń. Była to także okazja do skosztowania wojskowej grochówki.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości był sobotni wieczór wspomnień z udziałem rodziny płk. pil. Władysława Gnysia  i mieszkańców gminy Gniewoszów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Organizatorami spotkania byli gmina Gniewoszów oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Partnerami Koła Gospodyń Wiejskich: w Borku „NASZ BOREK” i w Sarnowie „SARENKI”. Wydarzenie było częścią programu Europejskiej Nocy Muzeów – „Siła Muzeów”.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content