26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

„Pełnia”. Wernisaż wystawy Justyny Brejnak w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach

Popularne

Warto przeczytać

„Pełnia” to tytuł kolejnej wystawy, która zagościła w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. W piątek, 6 października Kozienicki Dom Kultury zorganizował wernisaż otwierający tę wystawę z udziałem autorki prac – Justyny Brejnak.

Wszystkich przybyłych na otwarcie najnowszej wystawy organizowanej przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury, powitała kurator wystawy, instruktorka KDK Agnieszka Bieńkowska, a następnie przedstawiła sylwetkę malarki.
Justyna Brejnak urodziła się w 1965 r. Od wczesnych lat chętnie poświęca czas malarstwu. Od 1992 r. jest związana z Francją i jej kulturą, tam też przez kilka lat pobierała lekcje rysunku i malarstwa. Od 2004 r. mieszka na stałe w Warszawie. Artystka preferuje takie techniki, jak: akwarela, akryl, tusz, sporadycznie olej, suche pastele czy kredki. Wśród poruszanych przez nią tematów znajdziemy estetykę natury, jej energię, kształt, plamy barw oraz ich intensywność. Jej obrazy naznaczone są emocjami, pamięcią chwil, miejsc, ludzi, sytuacji, a także snów.
– Sztuka jest dla mnie spełnieniem i azylem, gdzie może kontemplować wolność oraz mierzyć się z własnymi emocjami – podkreśla Justyna Brejnak.
Malarka współpracuje z galeriami w Polsce, Holandii i Hiszpanii. Jej obrazy wystawiane były na targach sztuki International Contemporary Art Fair w Monako w 2022 roku.
Jak pełnia księżyca
W Kozienicach możemy zobaczyć obrazy, które są zapiskiem miejsc, w których była autorka oraz jej relacji z ludźmi, momentów pełnych przeżyć. Jak mówi Justyna Brejnak, prace prezentowane w Kozienicach są dopełnieniem pewnego obowiązku wobec marzeń, które są niezwykle ważne w życiu każdego i wypada, a nawet trzeba, podejmować działania, aby dążyć ku ich spełnieniu.
– W sztuce tkwi ogromny potencjał terapeutyczny, nie tylko w jej oglądaniu i kontemplowaniu, ale także w doświadczeniu palpacyjnym, dotykowym, poprzez które warto wzbogacić swój rozwój osobisty. Samodzielna zabawa mediami ekspresji artystycznej to przygoda bez końca; otwarta i wolna przestrzeń. Tak jak światło pełni księżyca rozchodzi się bez ograniczeń we wszystkich kierunkach, tak w jej czynnym doświadczaniu znoszone są wszystkie bariery – uważa Justyna Brejnak.
W czasie spotkania głos zabrał także Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj, który zachwalał prace Justyny Brejnak i wspominał początki znajomości z nią i jej twórczością. Wśród przybyłych na wernisaż była również Kamila Stefania Tkaczyk, której wystawę mogliśmy u nas oglądać w 2021 r.
Ostatnim punktem oficjalnej części wernisażu było losowanie wśród publiczności jednej z prac autorki. Po nim były jeszcze podziękowania i kwiaty, a następnie czas na kuluarowe rozmowy z artystką przy lampce wina i smacznym poczęstunku.
Wystawę można oglądać w sali wystawowej CKA do 19 listopada 2023 r.
źródło: Kozienicki Dom Kultury/ Fot. Julia Grotkowska

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content