25,2 C
Kozienice
niedziela, 16 czerwca, 2024

Kozienicki Dom Kultury zaprasza do udziału w prestiżowym konkursie literackim

Popularne

Warto przeczytać

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił kolejną, dwudziestą drugą już edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej. Na poetów i prozaików z całego kraju czekają nagrody finansowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 czerwca.

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komornickiej od lat ma swoje stałe, ważne miejsce w kalendarzu działań Kozienickiego Domu Kultury. Każdego roku bierze w nim udział około 200-300 poetów i prozaików z całej Polski. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony literatów.

– Historia tego konkursu sięga 2003 roku. Początkowo odbywał się on pod hasłem „Czytamy i piszemy”, a swoim zasięgiem obejmował dawne województwo radomskie. Z każdym rokiem konkurs budził coraz większe zainteresowanie literatów i zyskiwał na prestiżu, dlatego w 2010 roku zdecydowaliśmy, aby miał on charakter ogólnopolski. Z kolei od 2012 roku nosi on imię Marii Komornickiej, wybitnej poetki pochodzącej z regionu kozienickiego – wyjaśnia Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Konkurs służy nie tylko propagowaniu współczesnej twórczości literackiej, ale przybliża też, zwłaszcza młodszym osobom, postać Marii Komornickiej.

Kto może wziąć udział?

Konkurs ma charakter ogólnopolski (nie obejmuje Polonii), a jego uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 15 lat. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 15-18 lat i osoby dorosłe oraz dwóch kategoriach konkursowych: poezja i proza.

– Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu trzy wierze lub jedno krótkie opowiadanie, liczące do trzech stron formatu A4. W jednym i drugim przypadku wybór tematyki jest dowolny, a przy tym można wziąć udział w obu kategoriach. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy zgłaszać prac wcześniej publikowanych, również tych w formie e-booków, a także nagradzanych w innych konkursach – tłumaczy Elwira Kozłowska.

Nadsyłane prace (wydruk, cztery egzemplarze) powinny być opatrzone godłem oraz informacją o kategorii wiekowej. Do prac należy dołączyć oświadczenie, które znajduje się na stronie Kozienickiego Domu Kultury www.dkkozienice.pl, w zakładce poświęconej konkursowi.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca, na adres: Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, ul. Warszawska 29, 26-900 Kozienice z dopiskiem „Konkurs Literacki”.

Czekają nagrody finansowe

Jak co roku, organizatorzy przewidują nagrody finansowe dla najlepszych autorów. W kategorii młodzież pierwsze miejsce premiowane jest kwotą 300 zł, drugie – 200 zł, a trzecie – 100 zł. Regulamin dopuszcza też przyznanie trzech wyróżnień po 50 zł każde.

Wśród osób dorosłych stawki te prezentują się następująco: pierwsze miejsce – 700 zł, drugie – 500 zł, trzecie – 300 zł i maksymalnie trzy wyróżnienia po 100 zł każde.

Wyniki poznamy do 29 października, a najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora konkursu. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie, dostępnym na www.dkkozienice.pl.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content