27,3 C
Kozienice
wtorek, 21 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Upamiętnienie bohaterów Bitwy pod Molendami – 80 lat później

Popularne

Warto przeczytać

7 kwietnia 1944 roku, w niewielkiej miejscowości Molendy, rozegrała się jedna z najważniejszych bitew partyzanckich w historii Obwodu Kozienickiego podczas II wojny światowej. Dokładnie 80 lat później, mieszkańcy Gminy Garbatka-Letnisko zgromadzili się, by uczcić pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o niepodległość Polski.

W niedzielę, licznie przybyli mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji, w tym władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, stowarzyszeń i placówek oświatowych, wzięli udział w uroczystościach. Mszą Świętą w intencji uczestników bitwy oraz zamordowanych mieszkańców wsi Molendy rozpoczęto obchody. Nabożeństwo, które odbyło się w Kościele pw. NNMP w Garbatce-Letnisku, przewodniczył Ojciec Eugeniusz Augustyn Opat oraz Prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów – Na tej mszy świętej pomódlmy się za poległych, za odwagę, męstwo i w imię naszej ojczyzny.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Ofiar Pomordowanych w miejscowości Molendy, gdzie uroczyście zabrzmiał hymn narodowy. Następnie Wójt Teresa Fryszkiewicz powitała wszystkich gości, podziękowała za pamięć i liczne przybycie.

– To tutaj 7 kwietnia 1944 roku została stoczona największa partyzancka bitwa w obwodzie kozienickim. Bitwa, którą mimo strat słusznie uważa się za zwycięską. W czasie, której tak dowódcy jak i żołnierze nie ulegli panice i zdołali mimo wielokrotnej przewagi wroga wyjść z beznadziejnej sytuacji. Dzisiaj stojąc przed pomnikiem ofiar pomordowanych, oddajemy hołd poległym w bitwie, którzy bohatersko walczyli o niepodległą Polskę. Oddali życie za naszą wolność. Powinnością nas wszystkich jest aby czcić pamięć o wydarzeniach oraz ludziach, którzy wpisali się w historię nie tylko naszej gminy, ale również całej ojczyzny. –  mówiła podczas uroczystości wójt Teresa Fryszkiewicz

 

– Takie dni jak dzisiaj, kiedy upamiętniamy bohaterów największej bitwy partyzanckiej w regionie kozienickim, skłaniają nas do tego, żebyśmy czcili pamięć nie tylko tych, którzy tutaj polegli, ale również tych, którzy stracili życie w najtragiczniejszych dziejach naszej ojczyzny. Ich ofiara powinna być dla nas wielkim zobowiązaniem. Zobowiązaniem, żebyśmy zawsze z dumą stali po stronie prawdy historycznej i żebyśmy pamiętali o wydarzeniach tamtych czasów, ale takie wydarzenia, jak to skłaniają również do refleksji. Szczególnie moje pokolenie, które nie zaznało strachu wojny i niepokoju. Że pokój nie jest dany raz na zawsze i że o pokój trzeba dbać, pielęgnować go a czasami kiedy zajdzie taka potrzeba stanąć w obronie właśnie tego pokoju, tej wolności, tej niepodległości. I z tą refleksją dzisiaj chciałbym państwa zostawić. Cześć pamięci bohaterów. – dodał wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek

Część oficjalna zakończyła się podziękowaniami dla wszystkich uczestników obchodów oraz złożeniem wieńców, zniczy i kwiatów pod pomnikiem Ofiar Pomordowanych w Molendach. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na „żołnierski” poczęstunek, zorganizowany przez władze samorządowe Gminy Garbatka-Letnisko.

Obchody 80. rocznicy Bitwy pod Molendami nie tylko uczciły pamięć bohaterów, ale także przypomniały o ważności zachowania pamięci historycznej i wypełnienia zobowiązań wobec tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. W ich ślad zaangażowana jest cała społeczność, gotowa bronić dziedzictwa i wartości, które przekazali nam ci, którzy walczyli i polegli za wolność Polski.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content