20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Kozienicki Dom Kultury zachęca do udziału w prestiżowym konkursie literackim

Popularne

Warto przeczytać

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił kolejną, dwudziestą pierwszą już edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej. Na poetów i prozaików z całego kraju czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 czerwca.

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komornickiej to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć realizowanych przez Kozienicki Dom Kultury w ciągu roku. Każdego roku bierze w nim udział około 300-400 poetów i prozaików z całej Polski. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony literatów.

– Historia tego konkursu sięga 2003 roku. Początkowo odbywał się on pod hasłem „Czytamy i piszemy”, a swoim zasięgiem obejmował dawne województwo radomskie. Z każdym rokiem konkurs budził coraz większe zainteresowanie literatów i zyskiwał na prestiżu, dlatego w 2010 roku zdecydowaliśmy, aby miał on charakter ogólnopolski. Z kolei od 2012 roku nosi on imię Marii Komornickiej, wybitnej poetki pochodzącej z regionu kozienickiego. Konkurs zatem służy nie tylko propagowaniu współczesnej twórczości literackiej, ale przybliża też, zwłaszcza młodszym osobom, postać Marii Komornickiej – wyjaśnia Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

W 2022 roku odbyła się jego jubileuszowa edycja, której zwieńczeniem była uroczysta gala. Z tej okazji wydano także almanach poetycki z najlepszymi tekstami z ostatnich pięciu lat.

Kto może wziąć udział?

Konkurs ma charakter ogólnopolski (nie obejmuje Polonii), a jego uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 15 lat. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 15-18 lat i osoby dorosłe oraz dwóch kategoriach konkursowych: poezja i proza.

– Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu trzy wierze lub jedno krótkie opowiadanie, liczące do trzech stron formatu A4. W jednym i drugim przypadku wybór tematyki jest dowolny, a przy tym można wziąć udział w obu kategoriach. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy zgłaszać prac wcześniej publikowanych i nagradzanych w innych konkursach – tłumaczy Elwira Kozłowska.

Nadsyłane prace (wydruk, cztery egzemplarze) powinny być opatrzone godłem oraz informacją o kategorii wiekowej. Do prac należy dołączyć oświadczenie, które znajduje się na stronie Kozienickiego Domu Kultury www.dkkozienice.pl, w zakładce poświęconej konkursowi.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca, na adres: Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, ul. Warszawska 29, 26-900 Kozienice z dopiskiem „Konkurs Literacki”.

Czekają atrakcyjne nagrody

Jak co roku, organizatorzy przewidują nagrody finansowe dla najlepszych autorów. W kategorii młodzież pierwsze miejsce premiowane jest kwotą 300 zł, drugie – 200 zł, a trzecie – 100 zł. Regulamin dopuszcza też przyznanie trzech wyróżnień po 50 zł każde.

Wśród osób dorosłych stawki te prezentują się następująco: pierwsze miejsce – 700 zł, drugie – 500 zł, trzecie – 300 zł i maksymalnie trzy wyróżnienia po 100 zł każde.

Wyniki poznamy 27 października, a najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora konkursu.

Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie, dostępnym na www.dkkozienice.pl.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content