8,5 C
Kozienice
piątek, 31 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] W Kozienicach uczcili 87. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Popularne

W Kozienicach uczczono 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Symboliczne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Niepodległości w Kozienicach.

Honorowy obywatel Kozienic

Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego oraz honorowy obywatel Kozienic to jedna z najwybitniejszych postaci w historii naszego kraju. Z osobą Józefa Piłsudskiego jest związanych wiele przełomowych wydarzeń w historii Polski. W czasach I wojny światowej był dowódcą polskich Legionów, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze. Śmierć nastąpiła o godzinie 20:45, w wyniku choroby nowotworowej. Został pochowany na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, obok jego matki. W 1937 roku na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami marszałka została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

 

Kozienice pamiętały o Marszałku Piłsudskim

Czwartkowe uroczystości zainicjowane były przez kozienickie oddziały Związku Piłsudczyków RP oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Rozpoczęły się one o godzinie 9, gdzie na Cmentarzu Komunalnym, przy kwaterze poległych Legionistów zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. 

Następnie, o godzinie 18 uroczystości przeniosły się pod Pomnik Niepodległości, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz składanie kwiatów. Głos zabrali sekretarz Związku Piłsudczyków w Kozienicach Marek Gozdera oraz prezes tego związku Marian Śledź. Przypomnieli oni sylwetkę Marszałka i fakt, że jest on honorowym obywatelem Kozienic. W związku z tym, lokalny Związek Piłsudczyków będzie wnioskował do rady miejskiej, aby na ścianie urzędu miejskiego umieścić tablicę przypominającą o tym fakcie. Wysłuchano tam również pieśni Legionów Polskich.

Delegacje złożyły kwiaty

W imieniu Związku Piłsudczyków RP Oddział w Kozienicach kwiaty złożyła delegacja na czele z prezesem Marianem Śledziem, Powiat Kozienicki reprezentowali radni Stanisław Orzechowski i Zbigniew Sitkowski, Samorząd Gminy Kozienice – dyrektor Wydziału Organizacyjno–Gospodarczego Urzędu Miejskiego Martyna Okrój oraz dyrektor Wydziału Promocji Kultury i Sportu Jarosław Traczyk. Kwiaty złożyły także delegacje Światowego Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddziału w Kozienicach na czele z prezesem Piotrem Cybulą oraz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kozienicach.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content