24,6 C
Kozienice
sobota, 4 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] W Głowaczowie rolnicy podziękowali za plony – za nami Dożynki Powiatu Kozienickiego

Popularne

Warto przeczytać

Tradycyjne konkursy, odznaczenia dla osób zasłużonych dla rolnictwa, msza dziękczynna za plony oraz masa dobrej zabawy – tak w dużym skrócie wyglądały Dożynki Powiatowe, które w tym roku odbyły się w Głowaczowie. Mając na uwadze, że tegoroczne zbiory mocno uszczupliły niesprzyjające warunki atmosferyczne (susza), święto rolników i podziękowania za trud ich codziennej pracy miały jeszcze większe znaczenie.

Tradycyjnie, dożynki rozpoczęły się od mszy świętej, która odbyła się w kościele pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie. Ks. Marcin Jarząbek przypomniał wszystkim o trudach pracy na roli.

– Rzeczywiście praca na roli , praca gospodarzy, rolników jest trudna. Niekiedy jest niezauważalna. Wiemy, że rolnik musi się napracować, że musi naprawdę bardzo wiele trudu włożyć żeby plon był, żeby chleb można było stworzyć.

Po mszy, mieszkańcy, rolnicy, przedstawiciele delegacji dożynkowych przeszli w dożynkowym orszaku na stadion, gdzie odbyła dalsza część uroczystości.

Oficjalnego otwarcia tegorocznych dożynek oraz powitania zaproszonych gości przywitali starosta kozienicki Krzysztof Wolski oraz wójt Głowaczowa Hubert Czubaj.

– Dożynki w naszej kulturze, to jedno z najważniejszych świąt sięgających swoimi korzeniami do najgłębszych źródeł polskiej tradycji ludowej i religijnej. Państwa obecność to, że znaleźliście czas, by wspólnie z nami cieszyć się z nami naszym świętem, to potwierdzenie szacunku dla rolników za co bardzo dziękuję – mówił starosta kozienicki, Krzysztof Wolski

Podzielili się chlebem

Żadne dożynki nie mogły by się odbyć bez tradycyjnego obrzędu dzielenia się chlebem – symbolem pracy rolnika. Na ręce starosty symboliczny bochenek przekazali starostowie dożynek. W tym roku byli to Ewelina Wojtas z Studzianek Pancernych i Łukasz Kuciński z Emilowa. Pani Ewelina prowadzi gospodarstwo rolne wraz mężem Rafałem o łącznej powierzchni 24 ha. Z kolei pan Łukasz uprawia 21 ha ziemi własnej oraz 23 hektary ziemi dzierżawionej.

Najpiękniejszy wieniec upletli…

Kolejną tradycją nierozerwalnie związaną ze świętem rolników jest przygotowywanie wieńców dożynkowych z letnich plonów. W Głowaczowie zobaczyliśmy niezwykle piękne, barwne i pomysłowe kompozycje, tytuł najpiękniejszego wieńca mógł przypaść tylko jednemu z nich.

Tym razem ten zaszczytny tytuł i nagroda przypadł kompozycji reprezentującej gminę Gniewoszów. Kolejne miejsce zajął wieniec z gminy Głowaczów, a trzecie ex aequo z Garbatka-letnisko oraz Kozienice.

Tradycją dożynkową jest również wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”.  

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę, która potrwała do północy. Gwiazdami niedzielnych dożynek był zespół Jagoda & Brylant oraz gwiazda wieczoru zespół Kordian. O taneczną zabawę dbał dj-Lukas.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content