26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

[ZDJĘCIA] Mazowsze otworzyło sezon turystyczny na Ziemi Radomskiej. Pierwszy przystanek – Staw Górny w Pionkach

Popularne

Warto przeczytać

W tym roku samorząd Mazowsza stawia na aktywny wypoczynek pod hasłem MAZOprzygody. Odpoczywać warto świadomie i wspólnie z rodziną oraz przyjaciółmi na łonie mazowieckiej przyrody i w wyjątkowych MAZOmiejscach – to najważniejsze założenia właśnie ruszającej kampanii turystycznej województwa, która wystartowała w piątek, 27 maja nad Stawem Górnym w Pionkach.

Władze Mazowsza oraz Pionek spotkały się w piątkowe południe z dziennikarzami nad Stawem Górnym w Pionkach. Jak każdy zauważył, przestrzeń nad zalewem diametralnie zmieniła się w ostatnich latach. Było to możliwe dzięki ponad 4,5 mln zł wsparcia unijnego przyznanemu przez władze regionu. W efekcie powstało miejsce, które jest doskonałym kierunkiem na MAZO-przygodę. Pod takim hasłem samorząd Mazowsza otworzył kolejny sezon kampanią turystyczną zachęcająca do odkrywania naszego regionu.

Nad Stawem Górnym w Pionkach obecni byli między innymi, Rafał Rajkowski – wicemarszałek, Kamila Kaczorowska – zastępca burmistrza Pionek, Izabela Stelmańska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego, Dorota Zbińkowska – dyrektor biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Andrzej Iwanowski – dyrektor Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pionkowscy radni – Dawid Jaroszek, Włodzimierz Szałabaj, a także Zbigniew Belowski oraz Maria Jaskot – kierownik Muzeum w Czarnolesie.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski jak zawsze w ciepłych słowach wypowiedział się o Pionkach, podkreślając, że Staw Górny stanowi prawdziwą perełkę mazowieckiej turystyki. – Choć dzisiaj przywitał nas deszczyk to zapewniam państwa, że na tej plaży, w tym miejscu, nad Stawem Górnym w Pionkach najczęściej świeci słońce i jest świetna atmosfera do tego, aby spędzać zarówno aktywnie jak i relaksacyjnie czas wakacji. Nic nie jest przypadkowe, dlatego, że ja też kilka dni poprzednich wakacji spędziłem tutaj z moją rodziną, zażywając zarówno kąpieli słonecznych jak i wszystkich atrakcji wodnych, a jest się czym pochwalić. Trzeba podkreślić fakt, że zaangażowano w ten obiekt duże środki Samorządu Województwa Mazowieckiego, środki Unijne, co doprowadziło do renesansu tego miejsca. Śmiem twierdzić, że jest to jedno z fajniejszych miejsc na mapie wypoczynkowej, które warto odwiedzić. Jest to jeden z najnowszych obiektów, który został w całkowity sposób odrestaurowany. Z okazji Dnia Samorządowca chciałbym panu burmistrzowi złożyć życzenia i podziękować za tą ciężką pracę samorządowca i podejmowanie dobrych decyzji, które skutkują właśnie takimi projektami. Pionki przeżywają renesans, powstają projekty, które pozycjonują to miasto. To jest ciężka praca zarządu miasta, pana burmistrza, pani burmistrz, a także radnych rady miejskiej. Dzięki temu udaje się w Pionkach dużo zrobić – mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski

 Wicemarszałek zwrócił także uwagę na to, że Mazowsze może być świetnym kierunkiem w dobie kryzysu za wschodnią granicą i wciąż utrzymującego się widma COVID-19. – Odpoczywając chcemy się przede wszystkim czuć bezpiecznie. Warto wiec w te wakacje zajrzeć do przewodnika po naszym regionie. Na mapach Mazowsza znajdziemy wiele wciąż nieodkrytych perełek i to zarówno przyrodniczych jak i kulturalnych. Jako samorząd Mazowsza pomagamy zarówno środkami z budżetu, jak i unijnymi, tworzyć takie miejsca, jak to, w którym się znajdujemy – dodał wicemarszałek Rajkowski.

W tym sezonie, z uwagi na trudną sytuację międzynarodową, samorząd województwa postawił w swoich działaniach na tworzenie emocjonalnych więzi, dialog i świadome odpoczywanie w wybranym miejscu. – Chcemy wykreować trend na odpoczywanie na Mazowszu. Mamy już do tego mocne podstawy, ale po tych dwóch trudnych turystycznie latach musimy na nowo nauczyć się zainteresowań, oczekiwań i potrzeb turysty – podkreślała Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego.

Sezon turystyczny Mazowsza nad Stawem Górnym w Pionkach otwierała także wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska. – To dla nas duże wydarzenie i wyróżnienie, że zaczynamy promocję Mazowsza od Pionek. Naszą główną ideą rewitalizacji tego ośrodka było stworzenie takiego miejsca, które będzie na miarę potrzeb naszych mieszkańców. Nawet nie wyobrażaliśmy sobie jak mocno, na miarę naszych mieszkańców rozejdzie się to w przestrzeni całego Mazowsza, bo już poprzedni rok pokazał, że ośrodek cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko naszych mieszkańców, ale także tych z ościennych miejscowości, czy nawet województw. Zeszłoroczne wakacje po mimo trudnego czasu pandemii ukazały, że wszyscy pragniemy pobycia na świeżym powietrzu, otaczając się piękną zielenią i przyrodą. Bardzo dziękuję Samorządowi Województwa Mazowieckiego, panu marszałkowi za opiekę i patronat nad całą realizacją modernizacji Stawu Górnego, bo to właśnie dzięki takim osobom, które czują samorząd i chcą, aby w tych naszych małych ojczyznach żyło się ich mieszkańcom na naprawdę wysokim poziomie. Nie tylko zarobkowym, ponieważ ta strefa po pracy, dla odpoczynku, dla relaksu jest bardzo ważna. My chcemy, aby ten ośrodek był strefą funkcjonującą cały rok. Dziś promujemy lato, ale dla wszystkich mieszkańców chcemy, aby ten ośrodek żył również zimą. Mamy duże Stowarzyszenie Morsów, dla których specjalnie rozszerzając projekt zbudowaliśmy „ruską banię”, dzięki której mogą się rozgrzać po mroźnych kąpielach. Wszyscy przybyli mogą także skorzystać nad Stawem z przepysznej kuchni, którą ma operator zewnętrzny. Myślę, że dla każdego najbardziej wymagającego mieszkańca regionu, subregionu, oraz całego Mazowsza będzie to naprawdę fajnie spędzony czas. Tegoroczne wakacje należą do Pionek – mówiła wiceburmistrz Kamila Kaczorowska.

Wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska

Głos zabrali również radni Pionek Dawid Jaroszek oraz Zbigniew Belowski. – My jako radni razem z panią burmistrz i panem burmistrzem staramy się wprowadzać Pionki w przyszłość, lepszą przyszłość i lepsza jakość, przede wszystkim dla naszych mieszkańców, ale także wszystkich, którzy będą odwiedzać nasze kochane miasto. Nie działo by się to bez takich osób jak pan marszałek. Dziękujemy za pomoc i wsparcie. Miejmy nadzieję, że ta współpraca będzie układać się bardzo dobrze, tak jak do tej pory. To co możecie państwo zauważyć dookoła siebie, przepiękny wakepark, przepiękny plac zabaw wodnych, bardzo piękny zalew pionkowski, tak jak pan marszałek wspomniał, przepyszna polska kuchnia, która również jest na tym terenie. Zachęcamy bardzo serdecznie. Pionki stoją dla wszystkich otworem, dla ludzi o dobrym sercu. Zapraszamy – mówił radny Dawid Jaroszek.

– Jadąc nad Staw Górny przez miasto można dostrzec bardzo przepiękny obszar, na którym rosną ponad 200-letnie dęby. Jest to unikat w skali ogólnopolskiej, że one się do tej pory zachowały. To robi wrażenie na wszystkich odwiedzających. Spacerując po mieście można zobaczyć coś zupełnie nowego, wyjątkowego i niepowtarzalnego. Podjąłem się zadania, w którym bardzo pomaga mi miasto jako struktura organizacyjna, burmistrz, wiceburmistrz, moi koledzy radni oraz przyjaciele z biznesu. Mianowicie budujemy w Pionkach park rzeźby w plenerze. W tej chwili znajduje się u nas 21 obiektów sztuki współczesnej, będą następne i to też będzie wyróżnik Pionek – mówił radny Zbigniew Belowski.

Nowa kampania turystyczna samorządu województwa będzie mieć kilka odsłon. Będą jej towarzyszyć hasła zbudowane w podobny sposób. Będzie to swego rodzaju zabawa w słowotwórstwo – łączenie przedrostka „Mazo” z wybranym słowem. W ten sposób mieszkańcy i turyści będą bywać w MAZOmiejscach, czuć MAZOsmaki, odbywać MAZOpodróże czy po prostu miło spędzać czas.

Wśród zaplanowanych działań skupiono się na pokazywaniu przyrodniczych uroków Mazowsza. Zdjęcia z wyjątkowych, często do tej pory nieznanych miejsc pojawią się w przestrzeni publicznej, prasie i mediach społecznościowych w całym regionie.

Kamperem po Mazowszu!

Jednym z bardziej wyrazistych symboli kampanii będzie kolorowy kamper, przemierzający region wzdłuż i wszerz. Będzie można do niego zajrzeć między innymi na piknikach planowanych w wybrane weekendy wakacji. Relacje z podróży kamperem po Mazowszu będą pojawiały się w mediach społecznościowych. Tam też można będzie znaleźć informację o planowanych konkursach z nagrodami. Więcej o tegorocznych działaniach na Facebooku: Mazowsze serce Polski oraz Instagram: @moda_na_mazowsze i stronach www.mazovia.pl i www.modanamazowsze.pl

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content