7,5 C
Kozienice
piątek, 26 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Magia papieru zaklęta w sztuce. Za nami wernisaż wystawy w Kozienickim Domu Kultury

Popularne

Warto przeczytać

„Sztuka papieru” to tytuł wystawy prac Magdaleny Szyszkowskiej i Elżbiety Zrobek, która jest już prezentowana w Kozienickim Domu Kultury. Jej wernisaż odbył się w piątek, 1 kwietnia, o godzinie 17 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

Autorkami prezentowanych prac są Magdalena Szyszkowska i Elżbieta Zrobek – artystki o pokaźnym dorobku twórczym, które oprócz zamiłowania do papieru, łączy również doświadczenie z pracy akademickiej i edukacji artystycznej. Mimo że każda z nich prowadzi indywidualną działalność artystyczną, to od kilkunastu lat tworzą wspólnie niepowtarzalne projekty. Do Kozienic zawitały z jednym z nich. Wśród licznie przybyłych gości na wernisaż wystawy znalazła się także grupa podopiecznych Ogniska Pracy Pozaszkolnej “Ogród Jordanowski” w Kozienicach, z dyrektor Urszulą Strzelczyk na czele.

Wystawa pod tytułem „Sztuka papieru” jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Same zbierają rośliny, preparują i przetwarzają w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. W swojej pracy wykorzystują włókna trzciny, tataraku, kukurydzy, agawę, palmę, łodygi bambusa czy liście bananowca. Mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to w swej sztuce przekraczają dosłowność i fizyczność tej materii. Nadają jej własny, przestrzenny kształt i wymiar.

Wernisaż wystawy odbył się 1 kwietnia, o godzinie 17, w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Można pokusić się o stwierdzenie, że takiej ekspozycji chyba jeszcze w Kozienickim Domu Kultury nie było. Dodatkową atrakcją był fakt, że wśród uczestników wernisażu zostały rozlosowana dwie prace autorek, co stało się już poniekąd tradycją Kozienickiego Domu Kultury. Jak się okazało, szczęśliwymi zdobywczyniami prac zostały podopieczne „Ogrodu Jordanowskiego” z Kozienic.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 22 maja 2022 r.

Wernisaż otworzyły plastyk KDK i kurator wystawy Agnieszka Bieńkowska oraz autorka prac Elżbieta Zrobek. Druga z autorek, Magdalena Szyszkowska niestety nie zdołała dotrzeć na wernisaż.

O autorkach

Magdalena Szyszkowska – urodzona 25 maja 1972 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego uzyskała w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej, aneks do dyplomu – artystyczny papier unikatowy. Pracowała jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej oraz nauczyciel zawodu na kierunku reklama wizualna w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. Od 2007 do 2014 roku pracowała jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, prowadząc zajęcia z rysunku i malarstwa. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie (dawniej Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie). W swojej pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, fotografią oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z unikatowym papierem ręcznie czerpanym, pozyskiwanym z materiału roślinnego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – okręg warszawski. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym oraz bierze udział w plenerach i wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Elżbieta Zrobek – urodzona w 1959 roku w Czeladzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr. Adama Molendy. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr. hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką artystyczną prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – okręg katowicki. Zrealizowała 40 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w ponad 100 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content