8,6 C
Kozienice
czwartek, 18 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA/AUDIO] „Magia bursztynu” zaczarowała Kozienice. Interesująca wystawa zagościła w Muzeum Regionalnym

Popularne

Warto przeczytać

W piątek, 1 kwietnia o godzinie 15 w Muzeum Regionalnym w Kozienicach odbył się wernisaż wystawy „Magia bursztynu”, ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

Na wystawie przedstawiona została geneza bursztynu, występowanie, jak również inkluzje roślinne i zwierzęce. Pokazane zostały także sposoby wykorzystania naturalnego bursztynu od czasów przedhistorycznych do współczesności. Zaprezentowane zostały również imitacje bursztynu oraz żywice kopalne świata.

Naszym oczom ukazało się prawie 500 eksponatów, w tym: bursztyn surowy, wyroby jubilerskie z bursztynu, szlify z inkluzjami organicznymi, preparaty medyczne i kosmetyczne.

Wernisażowi towarzyszyły prelekcje pracowników Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie – Katarzyny Kwiatkowskiej i Michała Kazubskiego („Co o bursztynie wiedzieć trzeba”) oraz Alicji Pielińskiej („Bursztyn dla zdrowia i urody”). To właśnie wraz z nimi dyrektor kozienickiego muzeum Maciej Kordas dokonał uroczystego otwarcia wystawy. Wśród licznie przybyłych gości znalazła się także grupa podopiecznych Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach, z dyrektor Urszulą Strzelczyk na czele.

O tym co znajduje się na tej niezwykle ciekawej wystawie opowiedziała nam jej komisarz – Katarzyna Kwiatkowska. Posłuchajmy:

 

Z kolei same prelekcje przybliżyły zgromadzonym szereg istotnych informacji i ciekawostek. Warto wspomnieć, że człowiek wykorzystywał bursztyn od najdawniejszych czasów – przede wszystkim wykonywał z niego ozdoby, a nawet spalał, aby kadzić bogom lub odkazić wnętrza. Bursztyn posiada również szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Ale to tylko część liczącej miliony lat historii bursztynu – około 40 mln lat w przypadku bursztynu bałtyckiego. Jak podkreślali prelegenci, dzięki wystawie pokazują więcej, niżeli zwykli ludzie myślą, gdy wydaje im się, że wiedzą o bursztynie wszystko. Jak tłumaczyli, bursztyn w ujęciu mineralogicznym to każda żywica kopalna. Są to żywice świata, Europy, Azji i Ameryki.

Wystawę przygotował Dział Bursztynu PAN Muzeum Ziemi w Warszawie według koncepcji prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz. Ekspozycja prezentowana była w wielu muzeach w Polsce i za granicą.

„Magia bursztynu” będzie dostępna dla zwiedzających w kozienickim muzeum do 3 maja.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content