-0,6 C
Kozienice
piątek, 3 lutego, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Uroczyste spotkanie w dniu urodzin króla Zygmunta I Starego w Kozienicach

Popularne

Nowy Rok 2023 Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej rozpoczęło od bardzo ciekawego spotkania. 1 stycznia br. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. Spotkanie miało formułę otwartą – każdy zainteresowany historią i kulturą naszego miasta i ziemi kozienickiej mógł wziąć udział w zebraniu.

Wybór daty i tematyki spotkania nie był przypadkowy. Nadzwyczajne Zgromadzenie TMZK w całości poświęcone zostało postaci króla Zygmunta I Starego – urodzonego 1 stycznia 1467 r. w Kozienicach. – Uważamy, że fakt ten jest dla naszego miasta wiekopomnym i wyróżniającym spośród innych miast w Polsce. To w naszym mieście urodził się królewicz Zygmunt – zapamiętany i opisywany jako Zygmunt I Stary – jeden z najpotężniejszych monarchów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z największych królów ówczesnej Europy. – informuje Krzysztof Zając przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej

Spotkanie otworzył Przewodniczący Zarządu TMZK Lech Wiśniewski, który powitał zebranych członków TMZK oraz gości, wśród których byli m.in. Krzysztof Wolski – Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Włodzimierz Stysiak – Przewodniczący Rady Powiatu Kozienickiego.

Po przywitaniu, złożeniu noworocznych życzeń i wprowadzeniu do tematyki spotkania Wiceprzewodniczący TMZK Stanisław Orzechowski zaprosił dr. Macieja Kordasa do wygłoszenia prelekcji pt. „Narodziny królewicza Zygmunta w Kozienicach 1 stycznia 1467 r.”. Historyk w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedział o splocie wydarzeń, które doprowadziły do tego, że w gęstwinach Puszczy Kozienickiej, z dala od wielkich miast i królewskiego splendoru, królowa Elżbieta Rakuszanka powiła ósme dziecko Kazimierza IV Jagiellończyka. Prelegent – oprócz wielu innych interesujących faktów – przytoczył m.in. historyczną relację Jana Długosza na temat urodzin królewicza Zygmunta: Król Polski Kazimierz z królową Elżbietą dla łatwiejszego uniknięcia zarazy spędzał Boże Narodzenie w tym roku w posiadłości wiejskiej, we wsi Kozienice, która się znajduje w okręgu radomskim nad Wisłą. A w czwartek, dnia 1 miesiąca stycznia, koło północy na dzień następny królowa Elżbieta urodziła królowi Kazimierzowi w Kozienicach piątego syna, ale ósmego potomka; ochrzczony w tymże miejscu przez biskupa krakowskiego Jana w obecności niektórych panów otrzymał imię obydwu dziadków, mianowicie cesarza rzymskiego i drugiego – wielkiego księcia Litwy Zygmunta.

fot.Paweł Boryczka/archiwum TMZK.

Po przyjętej z entuzjazmem przez zgromadzonych prelekcji nadszedł czas na wprowadzenie i uzasadnienie zaproponowanych przez Zarząd TMZK uchwał, czego dokonał Wiceprzewodniczący TMZK Dariusz Szewc. Przedstawił on pokrótce postać zacnego monarchy, ponieważ za jego czasów Rzeczypospolita była jednym z największych państw Europy i świata, potęga polityczną, militarną i ekonomiczną. Już za życia Zygmunt Stary cieszył się miłością poddanych i świetna opinią, Erazm z Rotterdamu określił go m.in. jako „króla bezsprzecznie zajmującego pierwsze miejsce wśród monarchów tego wieku”, zaś okres panowania Zygmunta I określany jest jako złoty wiek w dziejach Polski.

Następnie Sekretarz TMZK Krzysztof Zając przedstawił i odczytał dwie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej: w sprawie ustanowienia i organizacji cyklicznego, dorocznego wydarzenia kulturalnego w dniu 1 stycznia w Kozienicach, pn.: „Urodziny Króla Zygmunta” oraz w sprawie ustanowienia nagrody honorowej „Zygmunt” za wybitne osiągniecia w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, przyznawanej corocznie podczas wydarzenia „Urodziny Króla Zygmunta”. Mając na uwadze wiekopomne i wyróżniające Kozienice spośród innych miast i miejscowości wydarzenie, czyli fakt urodzenia w Kozienicach królewicza Zygmunta 1 stycznia 1467 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej przyjęło obie uchwały przez aklamację. Wykonanie uchwał powierzono Zarządowi.

fot.Paweł Boryczka/archiwum TMZK.

Po tym, zgodnie z planem odbył się recital muzyczno-gitarowy, podczas którego Dariusz Szewc wykonał pięć najpiękniejszych i w największej liczbie wykonywanych kompozycji wszechczasów.

Wreszcie przyszedł czas na specjalny, zygmuntowski tort urodzinowy oraz toast noworoczny.

fot.Paweł Boryczka/archiwum TMZK.

Każdy uczestnik spotkania obdarowany został również najnowszym, zbiorczym Zeszytem I-IV „Ziemia Kozienicka”, zbiorem opowiadań historycznych „Kozienickie opowieści. T. II” autorstwa Janusza Karasia, a także  Zeszytem XXXIII „Ziemia Kozienicka”, w którym znajduje się m.in. artykuł Macieja Kordasa: „Narodziny królewicza Zygmunta w Kozienicach w świetle relacji Jana Długosza”.

fot.Paweł Boryczka/archiwum TMZK.

Na zakończenie Zarząd TMZK po raz kolejny podziękował za udział w spotkaniu i złożył wszystkim życzenia noworoczne.

Szanowni Państwo – już dziś zachęcamy do kontaktu w sprawie przyszło- i noworocznej gali urodzinowej króla Zygmunta.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content