14 C
Kozienice
sobota, 4 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Uczniowie Zespołu Szkół w Kozienicach poznali „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”

Popularne

Warto przeczytać

Wystawa „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” zagościła tym razem w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich. Po wystawie oprowadzał jej autor Jacek Tabor.

Podczas dzisiejszego spotkania z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach wysłuchaliśmy wykładu przyrodnika, autora wystawy, prezesa Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Jacka Tabora. Wystawa ma za zadanie przybliżyć uczniom środowisko, które znajduje się w otoczeniu elektrowni w samej elektrowni.

– Ta wystawa to kolejny przykład współpracy między Eneą Wytwarzanie a Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, a różnymi podmiotami. Gościliśmy już w kilku miejscach. Tym razem jesteśmy ponownie w Kozienicach. Dlaczego? Dlatego, że chcemy tą wystawą przybliżyć środowisko, które znajduje się w otoczeniu elektrowni w samej elektrowni, właśnie młodzieży, zainteresować młodzież w tym tematem spowodować może jakąś refleksję, a być może zachęcić do tego, żeby młodzież sama odkrywała uroki przyrody, które są wokół nich i to jak czynna jest nasze środowisko. – mówił Piotr Kutkowski, rzecznik prasowy Enea Wytwarzanie

 

Wystawa Zielone oblicze Elektrowni Kozienice prezentuje bogactwo przyrodnicze w obrębie Elektrowni Kozienice. Zostało ono odkryte niedawno i wciąż jest obiektem obserwacji oraz badań, w jaki sposób duży obiekt przemysłowy może koegzystować ze środowiskiem przyrodniczym, rzadkimi gatunkami – a to wszystko na skraju Puszczy Kozienickiej i w dolinie rzeki Wisły.

Cztery moduły wystawy

Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne moduły. W pierwszym z nich obrazuje to, co jest „bazą” dla bogactwa przyrodniczego, czyli roślinność, różne typy siedlisk, naturalnych zakątków. W kolejnym rozdziale prezentowane są wybrane gatunki roślin i porostów znajdujących się pod prawną ochroną. Są to zarówno rzadkie storczyki, jak i mszaki pełniące funkcję glebochronną, kocanki piaskowe, porosty będące wskaźnikami jakości powietrza. Podczas inwentaryzacji przyrodniczej terenu wykazanych zostało wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych, które pełnią jednocześnie funkcję użytkową. Są to drzewa i krzewy owocowe – jabłonie, grusze, pigwowce, winorośl. Moduł trzeci przybliża na zdjęciach to nieznane dotychczas bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice. W czwartej części pokazywane są charakterystyczne gatunki zwierząt, jakie udało się sfotografować w różnych siedliskach – żerujące, odpoczywające, korzystające z bezpieczeństwa w obrębie Elektrowni. Są to głównie owady zapylające, które współżyją z ogromną obfitością roślin miododajnych, ale na fotografiach udało się także uwiecznić wiele gatunków ptaków, zwierzęta łowne, rzadkie węże.

O wystawie opowiedział nam prezesa Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Jacka Tabora

Wszystkie fotografie zostały wykonane bezpośrednio na terenie Elektrowni Kozienice. Autorowi szczególnie zależało, aby każde ujęcie w sposób oryginalny pokazywało w tle teren zakładu. Wskazuje to wiarygodnie na duże bogactwo przyrodnicze Elektrowni, wielość występujących tu chronionych gatunków, obfitość bazy pokarmowej dla pszczół czy bogactwo drzew i krzewów.

Organizatorami wystawy są Enea Wytwarzanie, Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach oraz Mazowiecko – Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Autorem zdjęć jest Jacek Tabor, prezes Mazowiecko – Świętokrzyskiego Towarzystwa  Ornitologicznego, które od lat wspiera Eneę Wytwarzanie w proekologicznych wydarzeniach i edukacji przyrodniczej.

Zapraszamy do wspólnej podróży po tym nieznanym bliżej, a tak niezwykłym świecie i zagłębienia się w jego przyrodniczym bogactwie oraz prosimy o przygotowanie relacji z wydarzenia.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content