10,3 C
Kozienice
piątek, 1 marca, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ranking „Gmina Dobra do Życia” – Kozienice w czołówce na Mazowszu

Popularne

Warto przeczytać

Serwis Samorządowy PAP ogłosił pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, pokazującego jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Gmina Kozienice zajęła 1. miejsce w województwie mazowieckim w kategorii gminy z siedzibą powiatu ziemskiego (23 samorządy). Bez podziału na poszczególne kategorie Kozienice zajęły 1. miejsce w subregionie radomskim (62 samorządy) i 43. pozycję na Mazowszu (314 samorządów). Gmina poprawiła także swoją lokatę w rankingu krajowym zajmując 309. miejsce – w roku 2021 było to miejsce 1072. (!).

Ranking „Gmina Dobra do Życia” jest cenną informacją dla samorządu gminy. To kolejny, niezależny ranking w którym jesteśmy wysoko oceniani – komentuje ranking burmistrz Piotr Kozłowski i dodaje1. miejsce w subregionie i wysoka pozycja w województwie potwierdzają atrakcyjność naszej Gminy oraz świadczą o wysokim stopniu zaspokojenia potrzeb mieszkańców w porównaniu do innych samorządów.

Jak dokładnie przedstawia się lokata Kozienic na tle innych samorządów z naszego regionu i województwa? Najrzetelniej zobrazuje to porównanie gmin w ujęciu ogólnopolskim i wojewódzkim. Kozienice w rankingu ogólnopolskim są na miejscu 309., a w wojewódzkim na pozycji 43. – (309/43). Ww. dane dla najbliższych w stosunku do Kozienic miast subregionu radomskiego przedstawiają się następująco: Białobrzegi 542/64, Głowaczów 1563/134, Grójec 645/70, Lipsko 2373/280, Magnuszew 1760/160, Pionki 739/76, Przysucha 1564/135, Szydłowiec 1974/189, Warka 1177/103, Zwoleń 1424/121 i Radom 815/79.

W rankingu oceniano wszystkie polskie gminy – łącznie 2477. Te same wskaźniki zastosowano dla każdego z badanych samorządów, czyli w ten sam sposób oceniano Kozienice, Garwolin, Kazanów, Radom, Warszawę, Lublin czy Kraków mówi burmistrz Piotr Kozłowski Tym bardziej awans naszej gminy o 763. pozycje w Polsce i 53. w województwie mazowieckim jest dobrym świadectwem dla naszych dotychczasowych działań, dla zaproponowanego przeze mnie, a przyjętego przez Radę kierunku rozwoju, a jednocześnie optymistyczną prognozą na kolejne lata dodaje burmistrz.

W krajowej czołówce rankingu numerem jeden, jak w przypadku wielu innych rankingów jest Kleszczów (łódzkie), miejsca drugie i trzecie zajmują kolejno Osielsko (kujawsko-pomorskie) i Podkowa Leśna (mazowieckie), Warszawa jest na pozycji 10.

Jak powstał ranking?

Ranking badający jakość życia w gminach oparto na 63 wskaźnikach, dobranych we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej. Są też takie, na które samorządy nie mają wpływu lub trudno je zmienić, ale na jakość życia oddziałują – np. usłonecznienie, klimatyczny bilans wodny czy też walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

„Gminy Dobre do Życia”, przedstawiono w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Ranking „Gmina dobra do życia” dostępny jest na stronie: www.samorzad.pap.pl

 

źródło/autor: Gmina Kozienice

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content