20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Piękna gala z okazji jubileuszu w Kozienickim Domu Kultury. Będzie m.in. koncert zespołu Piramidy

Popularne

Warto przeczytać

Koncert zespołu Piramidy pt. „Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali”, wykład o życiu Marii Komornickiej, premiera publikacji „Jeżeli jestem rzeką, nie mogę się zatrzymać” oraz ogłoszenie wyników konkursu literackiego. To wszystko czeka nas 27 października podczas Gali XX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej. Początek wydarzenia o godz. 17.00. Wstęp wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki.

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komornickiej to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć realizowanych przez Kozienicki Dom Kultury w ciągu roku. Każdego roku bierze w nim udział kilkuset poetów i prozaików z całej Polski. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony literatów.

– Historia tego konkursu sięga 2003 roku. Początkowo odbywał się on pod hasłem „Czytamy i piszemy”, a swoim zasięgiem obejmował dawne województwo radomskie. Z każdym rokiem konkurs budził coraz większe zainteresowanie literatów i zyskiwał na prestiżu, dlatego w 2010 roku zdecydowaliśmy, aby miał on charakter ogólnopolski. Z kolei od 2012 roku nosi on imię Marii Komornickiej, wybitnej poetki pochodzącej z regionu kozienickiego. W tym roku zorganizowaliśmy go już po raz dwudziesty, a ja mam przyjemność zaprosić Państwa na galę jubileuszową – mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Gala pełna atrakcji

Podczas gali poznamy wyniki tegorocznej edycji konkursu. Nadesłane prace zostały ocenione przez komisję konkursową, w składzie: Elżbieta Olszewska-Schilling, Andrzej Zaniewski i Krzysztof Kaim. Posiedzenie komisji odbyło się we wrześniu, ale wyniki nie zostały jeszcze opublikowane.

Na ten dzień zaplanowano również premierę almanachu literackiego pt. „Jeżeli jestem rzeką, nie mogę się zatrzymać”.

– W publikacji znalazły się nagrodzone prace z ostatnich pięciu edycji naszego konkursu: wiersze i opowiadania, które zdaniem jury były najlepsze. Swoją twórczością dzielą się laureaci I, II i III miejsc z lat 2018-2022. Mamy tu do czynienia z literaturą dojrzałą, ale również młodzieżową; z refleksjami doświadczonych życiem ludzi, jak i tych, którzy dopiero wchodzą w dorosły świat – podkreśla Elwira Kozłowska.

Wydawcami publikacji są: Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Wykład o patronce konkursu

Kolejnym punktem programu będzie wykład Grażyny Ewy Wnuk pt. „Kiedyś byłam różą”. Prelegentka opowie zebranym o życiu i twórczości Marii Komornickiej.

Grażyna Ewa Wnuk to emerytowana nauczycielka języka polskiego, była dyrektorka Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą. Zawód, miejsce zamieszkania oraz fascynacja twórczością poetki spowodowały, że od blisko czterdziestu lat zajmuje się dorobkiem artystycznym Marii Komornickiej.

Koncertowy finał

Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Piramidy, w składzie: Piotr Kajetan Matczuk, Artur Chyb oraz Tomasz Imienowski. Panowie zawitają do Kozienic z programem „Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali”.

– Jest to najnowszy projekt zespołu, a nasi widzowie usłyszą znane i lubiane utwory z takich produkcji, jak np. „Czarne Chmury”, „Noce i dnie”, „Jan Serce, „Potop” czy „Ogniem i mieczem”. Nie zabraknie też anegdot ze świata polskiego filmu. Będzie bardzo klimatycznie – dodaje Elwira Kozłowska.

Pobierz wejściówkę

Gala odbędzie się w czwartek, 27 października, o godz. 17.00, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Wstęp wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki. Te będą wydawane w kasach KDK:

– w dniach 2-8 października posiadaczom „Kozienickiej Karty Mieszkańca”

– od 9 października (do 2 sztuk dla jednej osoby) – pozostałym chętnym, o ile pula wolnych miejsc nie zostanie wcześniej wyczerpana.

Więcej informacji na temat wydarzenia na www.dkkozienice.pl.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content