25,2 C
Kozienice
niedziela, 16 czerwca, 2024

Idzie wiosna na całego. Boćki wracają do gniazda w Molendach

Popularne

Warto przeczytać

Bociek jest! Wiosny zwiest! To staropolskie porzekadło ciśnie się na usta na widok pary bocianów, która wróciła do swojego gniazda w Molendach. Ich przylot, w tak słonecznych okolicznościach przyrody, daje żywy dowód rychłego nadejścia wiosny.

Bociania rodzina z Moląd, której losy możemy obserwować już od zeszłego roku dzięki wyjątkowemu projektowi edukacyjnemu realizowanemu przez Mazowiecko – Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne z pomocą Enea Wytwarzanie sp.z o.o. oraz Gminy Garbatki-Letniska, znowu przyciągnęła miłośników ptasiej fauny przed ekrany monitorów.

Dzięki specjalnej kamerze zamontowanej przy gnieździe w Molendach możemy oglądać na żywo najpiękniejsze sceny z życia pary, począwszy od wiosennych porządków w gnieździe, po klucie piskląt. Relacja z bocianiego gniazda dostępna jest na stronie Urzędu Gminy pod adresem www.garbatkaletnisko.pl.

Miejmy nadzieję, że nic nie zakłóci nam śledzenia procesów zachodzących w dzikiej przyrodzie, która potrafi być zarazem piękna, jak i bezwzględna, biorąc pod uwagę możliwość narażenia gniazda na warunki pogodowe i jego zniszczenie, presję drapieżników, bitwy o gniazdo z obcą parą czy nawet usunięcie piskląt z gniazda przez rodziców w okresie głodu.

– Nie zostało nam nic innego, jak przywitać w „domu” nasze boćki i mieć nadzieję, że nie będą miały nam za złe, że podglądamy ich życie osobiste. – dodają przedstawiciele Urzędu Gminy Garbatka-Letnisko

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content