26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

[FOTORELACJA] Mieszkańcy Gminy Garbatka-Letnisko upamiętnili poległych w walce – 79. Rocznica Bitwy pod Molendami

Popularne

Warto przeczytać

W niedzielę, 16 kwietnia mieszkańcy Gminy Garbatka-Letnisko obchodzili 79. rocznicę tragicznych wydarzeń Bitwy pod Molendami, czyli największej potyczki partyzanckiej w całym Obwodzie Kozienickim podczas II wojny światowej.

W niedzielnych uroczystościach brali udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych Gminy Garbatka-Letnisko z wójt Teresą Fryszkiewicz oraz sekretarz Marzeną Pomarańską na czele, parlamentarzyści, samorządowcy,kombatanci, służby mundurowe, stowarzyszenia, placówki oświatowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Świętą w intencji uczestników bitwy oraz zamordowanych mieszkańców wsi Molendy. Nabożeństwo zostało odprawione w Kościele pw. NNMP w Garbatce -Letnisku. Uroczystą Eucharystię odprawił Proboszcz Parafii pw. NNMP w Garbatce-Letnisko – ks. Kan. Augustyn Rymarczyk.– O miłosierdzie Boże prosimy dla tych, którzy polegli w bitwie pod Molendami. Modlimy się w intencji naszej ojczyzny.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Ofiar Pomordowanych w miejscowości Molendy, gdzie uroczyście zabrzmiał hymn narodowy. Następnie Wójt Teresa Fryszkiewicz powitała wszystkich gości, podziękowała za pamięć i liczne przybycie.

– W imieniu własnym, oraz społeczności gminy Garbatka-Letnisko pragnę powitać wszystkich na obchodach rocznicy Bitwy pod Molendami. To tu 79 lat temu w wiosenny kwietniowy dzień stoczona została najbardziej krwawa bitwa partyzancka na ziemi kozienickiej podczas II Wojny Światowej. To tu upamiętnieni zostali nasi bracia, mężowie, ojcowie, którzy czysto ludzkim obowiązkiem jest zachować w pamięci wydarzenia oraz ludzi, które wpisały się na wieki w historię naszej gminy. Te tragiczne wydarzenia sprzed lat uświadamiają nam, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, a ludzi, którzy o nią walczą należy upamiętniać. My pamiętamy! – mówiła wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Teresa Fryszkiewicz

W trakcie uroczystości przedstawiony został rys historyczny minionych wydarzeń przez uczennicę Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko. O głos poprosił również poseł RP Konrad Frysztak.

– Tak jak przed 79 laty, tak i dziś za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, tak jak wtedy dumni Polacy stawiali czoła, tak dzisiaj dumny naród ukraiński stawia czoła. To jest dobry czas, by przypomnieć, że tak jak powiedziała pani wójt, wolność i pokój nie został dany nam raz na zawsze. Dziś jesteśmy silni naszymi sojuszami, Paktem Północnoatlantyckim, Unią Europejską. Dziś czujemy się, jesteśmy bezpieczni. Na naszym niebie pilnują nas samoloty sojuszu i wiemy, że dziś nasze granice są bezpieczne. Tym samym należy pamiętać o tych, którzy przelewali krew za to, byśmy mogli podejmować takie decyzje, byśmy mogli decydować o swoim losie, byśmy mogli mówić w języku polskim, byśmy mogli podejmować decyzje co do naszych faktów, co do naszej współpracy międzynarodowej. 79 lat temu w czasie niemieckiej okupacji dzielny naród Polski stawiał czoła przeważającym siłą wroga. Dlatego cieszę się i dziękuję wszystkim państwu, którzy bierzecie udział w uroczystościach patriotycznych czcicie, pamięć poległych i pomordowanych, bo to oni oddawali krew za waszą i naszą wolność. Cześć i chwała bohaterom. – mówił poseł RP Konrad Frysztak

Część oficjalna wydarzenia zakończona została podziękowaniami za udział w obchodach mieszkańcom wsi Molendy, kombatantom, pocztom sztandarowym, samorządowcom, młodzieży szkolnej, zaproszonym gościom, jak również proboszczowi za odprawienie mszy świętej w intencji poległych w walce. Chwilę później kolejno przybyłe delegacje, aby uczcić pamięć poległych złożyły pod pomnikiem wieńce, znicze i kwiaty.  Na wszystkich przybyłych czekał także „żołnierski” poczęstunek, zorganizowany przez władze samorządowe gminy Garbatka-Letnisko.

7 kwietnia 1944 oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej pod dowództwem Józefa Abramczyka „Tomasza” i „Gryfa”, otoczone we wsi przez przeważające siły niemieckie, stoczyły zaciętą bitwę wyrywając się z okrążenia. Po stronie niemieckiej walczyło od 2,5 do 3 tysięcy żołnierzy, partyzantów zaś było około 120. Bitwa pod Molendami była największą bitwą partyzancką w całym Obwodzie Kozienickim podczas II wojny światowej.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content