Perełka architektoniczna w kraju, a nawet w Europie. Siedziba Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisko, której organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego, został oficjalnie otwarty. Było przecięcie wstęgi, poświęcenie obiektu, gratulacje i wspólne świętowanie.
Nowo wybudowany kompleks szkolny „Drzewna” w Garbatce-Letnisku, składający się z czterech głównych części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu na ponad 130 uczniów, został oficjalnie otwarty. Znaczącą cechą nowej siedziby jest łączna powierzchnia użytkowa o imponującej wielkości, wynoszącej 10 tysięcy metrów kwadratowych, co zapewnia komfortowe warunki dla nauki i pobytu uczniów.
Setki zaproszonych gości wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu, które rozpoczęło się tuz po godzinie 10 rano od odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Chwilę później dyrektor Mirosław Dziedzicki, wicedyrektor Elżbieta Cichawa-Grabowska, marszałek samorządu województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski, wicemarszałek, Elżbieta Lanc, Wiesław Raboszuk, Janina Ewa Orzełowska, Mirosław Krusiewicz, Tomasz Rosłonka, wójt Gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz, Leszek Ruszczyk dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Karol Kozieł dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia szkoły.
Poświecenia nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Lęsnych im. Jana Kochanowskiego dokonał ks. Augustyn Rymarczyk.
Druga część uroczystości została przeniesiona do budynku szkoły, a dokładniej do pełnowymiarowej hali sportowej. W tym miejscu dokonano aktu nadania nowego sztandaru szkoły. Jak podkreślono, fundatorami sztandaru było wielu ludzi dobrej woli.
Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły Mirosław Dziedzicki, który podziękował władzom samorządowym za budowę nowej szkoły.
– Każda epoka w różny sposób definiuje pojęcie patriotyzmu. Zawsze w takiej definicji możemy znaleźć wspólny mianownik, to praca i odpowiedzialność. Inwestycja w Polsce, to inwestycja w młodych Polaków. Taką odpowiedzialność wziął na siebie zarząd województwa mazowieckiego, za co w imieniu całego środowiska edukacji zawodowej serdecznie dziękuję. Bardzo wyjątkowe, gorące podziękowania składam na ręce pana marszałka Adama Struzika. Za konsekwencje w realizacji idei budowy szkoły drzewnej w Garbatce. Jest to wkład w rozwój szkolnictwa zawodowego w całej Polsce, Za to serdecznie panie marszałku bardzo dziękuję. – powiedział dyrektor Mirosław Dziedzicki.
Życzenia dla całej społeczności szkolnej złożył marszałek samorządu województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Myślę, że ta szkoła jest dla nas w pewnym sensie symbolem tych 25 lat, a zwłaszcza tych sukcesów, które wspólnie odnieśliśmy rozwijając nasze województwo. Życzę wspólnocie szkolnej, by z dumą ten nowy sztandar nosiła, ale żeby przede wszystkim była centrum kształcenia i charakterów, patriotycznych postaw, ale również dobrych zawodów, które dadzą szansę na dobre życie. Życzę również wszystkim żebyśmy żyli w kraju w którym samorządność była naprawdę wartością, a prawo znaczy prawo, a sprawiedliwość oznacza sprawiedliwość.
– Sami widzicie efekty tej pracy, wielu osób. Widzicie również efekty marzeń, które kiedyś towarzyszyły osobom, które były związane ze szkołą wiele, wiele lat. To co tutaj się wydarzyło, sami już wiecie. To jest najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie, bez wątpienia. To jest obiekt, który zasługujący na miano największych nagród i o tym jestem przekonany, że one przyjdą. To jest szczególne miejsce, dbajcie o nie, twórzcie dalej tą historię. Ja jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w tym procesie. – dodał wicemarszałek Rafał Rajkowski
Podziękowania zarządowi województwa mazowieckiego złożyła również gospodarz gminy, wójt Teresa Fryszkiewicz. – To kolejne, bardzo ważne wydarzenie na terenie naszej gminy, z którego my, nasi mieszkańcy jesteśmy bardzo dumni. Z tego, że tak piękny najnowocześniejszy obiekt w Polsce i podpisuje się również pod tym, że i w Europie powstał właśnie u nas. Za to chciałbym bardzo podziękować całemu zarządowi województwa mazowieckiego, za podjęcie tej decyzji.
Nie ma jednak szkoły bez kluczy. Te symboliczne, do murów nowej szkoły, zostały przekazane m.in zarządowi województwa mazowieckiego.
Po części oficjalnej przyszedł czas na krótką część rozrywkową. Z okazji otwarcia nowej siedziby szkoły zaproszeni goście mogli wysłuchać m.in. koncertu Warszawskiej Opery Kameralnej.
W budynku zastosowano najnowocześniejsze, przyjazne środowisku technologie, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ponadto, sam budynek idealnie wkomponował się w malowniczą okolicę Garbatki-Letnisko. Jednak to nie tylko funkcjonalność przyciąga uwagę w nowej siedzibie szkoły. Architekci zainspirowali się stylem nadświdrzańskim, charakterystycznym dla budowli letniskowych, włączając elementy budownictwa mazowieckiego. Elewacja budynku wyróżnia się lekką konstrukcją oraz bogatą ornamentyką, obejmującą sztukaterię, rzeźbienia i ozdobne tapicerki.