20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Elektrownia zaprasza na wernisaż

Popularne

Warto przeczytać

BIO-CHEM – Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski
Wernisaż: 15.03.2024 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 19.05.2024 roku
Kurator wystawy Paweł Witkowski

Wystawa składa się z indywidualnych prezentacji trojga artystów – Izabeli Chamczyk, Diany Lelonek i Pawła Matyszewskiego – które połączyły się w jeden projekt pod wspólnym tytułem „Bio-Chem”. 

Ekspozycja będzie intensywnie i wielopłaszczyznowo uwidaczniać wątki biologiczne, chemiczne i środowiskowe. Poszukiwania artystów odnoszą się do systematyki organizmów, ich form i kształtów znajdujących się na pograniczu klasyfikacji biologicznej, przemian chemicznych tworzących materie oraz ekosystemów, w których zachodzą symbiotyczne relacje. Twórcy czerpią z gatunków już istniejących, jednak w swoim wyglądzie wymykających się tradycyjnemu postrzeganiu roślin lub zwierząt, oraz z biologicznych i chemicznych reakcji tworzących nowe obrazy rzeczywistości i zależności z nich wypływających. Będzie to wyjątkowe połączenie sztuki i nauki w ukazaniu procesów biochemicznych oraz funkcjonowaniu środowisk, zaprezentowanych w formie artystycznych wizji.

Wystawa BIO CHEM, Izabela Chamczyk, Obraz chemiczny, fot. arciwum artysty

Oprócz klasycznych dzieł malarskich i rzeźbiarskich zobaczymy też przejmującą instalację wideo oraz „żywe” obrazy stworzone przez bakterie, kryształy i różne procesy chemiczne.

Izabela Chamczyk (ur. 1980) ­ – malarka, performerka, artystka wideo. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu, studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie „malarstwo performatywne” łączące w sobie obraz z dziejącym się w czasie performansem. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą, angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, pozagaleryjnego. Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach, jak m.in.: Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara Mix Festiwal (Izrael), Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Gierowskiego w Warszawie, Galeria Entropia we Wrocławiu, Galeria Biała i Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Sztuki Współczesnej  w Opolu, Buro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Mosart w Gorzowie Wielkopolskim, Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, Festiwal Erarta w Sankt Petersburgu (Rosja).

Wystawa BIO CHEM, Diana Lelonek, Rośliny i śmieci, instalacja video, fot. archiwum artysty

Diana Lelonek (ur. 1988) – artystka wizualna, aktywistka. W 2014 r. ukończyła Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest również absolwentką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na tej samej uczelni. Doktorat w zakresie sztuk wizualnych obroniła w 2019 r. Działa na styku sztuki, aktywizmu i nauki. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii. Swoje prace pokazywała w takich miejscach, jak m.in.: Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA w Rydze, Edith-Russ-Haus für Medienkunst w Oldenburgu, Culturescapes Festival w Bazylei, Galeria Arsenał w Białystoku, Musée de l’Elysée w Lozannie, Temporary Gallery w Kolonii, Tokyo Photographic Art Museum, NTU Centre for Contemporary Art Singapore, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu.

Paweł Matyszewski (ur. 1984) – artysta wizualny. W 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w pracowni Piotra C. Kowalskiego, w której obecnie jest doktorantem. Fascynuje go przemijalność życia ludzi, zwierząt i roślin. Tworzy malarskie abstrakcje, których tematem są biomorficzne kształty budzące skojarzenia z tkankami ciała, często o zabarwieniu erotycznym. Jego obrazy emanują niepokojem i melancholią. Często tworzy w technice akrylu na płótnie oraz w wynalezionej przez siebie technice dającej efekt spękanej, chropowatej wierzchniej warstwy farby. Zajmuje się także rzeźbą i instalacją artystyczną, której często poświęca osobne wystawy. Przykładem tego może być wystawa „O włos!” zorganizowana w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w 2015 r., która w całości była poświęcona włosom. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz kilku nagród artystycznych, m.in. na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” czy Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content