13,3 C
Kozienice
piątek, 26 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ciekawe zakątki naszego regionu. W piątek oddano do użytku wyjątkową ścieżkę przyrodniczą

Popularne

Warto przeczytać

Oddanie do użytku ścieżki przyrodniczej, wycieczka dla uczniów prowadzona przez przyrodników oraz wspólne ognisko. W piątek na terenie GOW Polanka w Garbatce-Letnisko odbyło się podsumowanie projektu realizowanego przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Partnerem wydarzenia jest Eneą Wytwarzanie, Gmina Garbatka-Letnisko oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwem Zwoleń.

W piątek 28 października w Puszczy Kozienickiej, na terenie ośrodka wypoczynkowego Polanka w gminie Garbatka-Letnisko odbyło się oddanie do użytku ścieżki przyrodniczej. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały również wydawnictwa przyrodniczo – edukacyjne. Dodatkową atrakcją była wspólna  wycieczka dla uczniów prowadzona przez przyrodników oraz ognisko.

Wydarzenie zorganizowało  Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z partnerami: Eneą Wytwarzanie, gminą Garbatka-Letnisko, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwem Zwoleń. To ostatni akcent i jednocześnie podsumowanie realizowanego w tym roku projektu, którego miał na celu propagowanie ciekawych przyrodniczo zakątków naszego regionu i przekazywanie wiedzy o nich. 

Ścieżka edukacyjna

Przygotowana na terenie ośrodka Polanka ścieżka edukacyjna prezentuje mało znane, a warte rozpropagowania wartości przyrodnicze okolic Garbatki. Na ośmiu instalacjach przedstawiono wiele grup zwierząt występujących w Puszczy Kozienickiej, takich jak ważne owady zapylające – trzmiele, motyle czy znaczenie kwietnych przydomowych ogrodów tradycyjnych. Tablice ścieżki „opowiadają” także o bartnictwie, rozpoznawaniu zwierząt po ich śladach i tropach, bogactwie ptaków terenów nadwodnych. Aby wskazać na zagrożenia i znaczenie płazów, przedstawiono  problematykę ich zanikania i wymierania, wskazane zostały gatunki charakterystyczne.

O tym wszystkim opowiedział prezes Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Jacek Tabor.

 

Połączone siły

– Wszyscy połączyliśmy siły, żeby działać dla społeczeństwa. Czujemy odpowiedzialność za edukację ekologiczną, za świadomość ekologiczną, tego nigdy nie jest za dużo – mówiła Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

 

Współpraca Enea

Zwieńczeniem dzisiejszego spotkania była wspólna leśna wycieczka podczas, której przyrodnicy oraz przedstawiciele Lasów Państwowych opowiadali o otaczającej nas wszystkich przyrodzie. Pozyskaną wiedzę, uczniowie mogli spożytkować podczas udzielaniu odpowiedzi w konkursie, który został przygotowany przez organizatorów oraz Eneę Wytwarzanie.

Tegoroczny projekt nie mógłby zostać zrealizowany bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Jedną z nich jest Enea Wytwarzanie, która przez cały czas wspierała działania  Mazowieckiego-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

– Ten projekt, który w tym roku ma charakter wyjątkowy. On dotyczy nie tylko zielonego oblicza Elektrowni Kozienice, gdzie były wystawy, gdzie były prelekcje ale jest również związany z Gminą Garbatka-Letnisko i z szeroko pojętym projektem ekologicznym – dodał Piotr Kutkowski, rzecznik prasowy Enea Wytwarzanie

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content