-2,5 C
Kozienice
czwartek, 30 listopada, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Buty do biegania kobiet – czym się kierować, aby nie nabawić się kontuzji?

Popularne

Warto przeczytać

Bieganie, choć ciężko w to uwierzyć, było kiedyś domeną męską. Chociaż buty do biegania były praktycznie zawsze produkowane w stylu unisex, zazwyczaj były jednak nieco bardziej nastawione na potrzeby biegaczy płci męskiej – większe rozmiary, dopasowanie do stopy, drop itp. Dopiero w ostatnich latach rozpoczęto badania nad szczególnymi cechami kobiecych stóp. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Tybindze stopy kobiet są mniejsze (co nie było wielkim odkryciem) i bardziej płaskie niż stopy mężczyzn, mają dłuższe palce, ale też są bardziej elastyczne (np. sprawdź buty damskie Nike na Adrenaline).

  • Damskie buty do biegania są lepiej zamortyzowane, lżejsze i zapewniają lepszą stabilność
  • Buty do biegania, a deformacja stopy
  • Prawidłowe ułożenie stóp ma znaczenia

Damskie buty do biegania są lepiej zamortyzowane, lżejsze i zapewniają lepszą stabilność

Ponadto kobiety są dużo częściej bardziej podatne na uderzenia w kolana, zginanie kolan i bioder niż męska część biegaczy. W rezultacie, zgodnie z badaniem, firmy gorączkowo zaczęły opracowywać lepszą amortyzację, która ma polegać na produkcji lżejszego obuwia z cieńszą podeszwą. Ciała kobiet są generalnie bardziej elastyczne, mają bardziej rozciągliwe więzadła i elastyczną rzepkę. Dlatego dobre buty do biegania powinny zapewniać dużą stabilność i elastyczny materiał wierzchni. Specjalne damskie buty do biegania są teraz dostępne w każdym kompetentnym sklepie internetowym lub tradycyjnym w galeriach handlowych.

Buty do biegania, a deformacja stopy

Nie trzeba być wybitnie inteligentnym, aby stwierdzić, iż płaskostopie podczas biegania jest inne niż u osób z normalnymi stopami. W „pes cavus” podłużny łuk stopy jest zbyt mocny, w wyniku czego stopa jest zwykle sztywna podczas biegu. Łuk stopy jest więc tak sztywny, że nie zapewnia wystarczającej amortyzacji. Biegacze, którzy borykają się z tego rodzaju deformacją stopy, powinni kupić obuwie z możliwie najlepszą amortyzacją (np. https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Nike-11792.html), aby odciążyć stawy i stopy. W przypadku płaskostopia łuk stopy jest płaski, a pięta pochyla się do wewnątrz. Ta nieprawidłowa pozycja może być szczególnie problematyczna podczas biegania, ponieważ niewspółosiowość stopy może w przyszłości doprowadzić do problemów z kolanem i biodrem.

Prawidłowe ułożenie stóp ma znaczenia

Można temu zaradzić dzięki tak zwanemu podparciu pronacyjnemu, które stabilizuje stopy od wewnątrz i przeciwdziała wyboczeniu. W przypadku prawdziwych płaskich stóp wsparcie zapewniane przez konwencjonalne buty nie są wystarczające (więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://www.transferbydgoszcz.pl/). Polecamy zakupić odpowiednie wkładki ortopedyczne. Pozycja nóg ma również wpływ na zachowanie podczas biegania. Podobnie jak „pes cavus”, ludzie z kręglami często wyginają się na zewnątrz. Z drugiej strony kolana stawowe mają tendencję do zginania się bardziej do wewnątrz. Z tego powodu osoby dotknięte tym problemem powinny szukać stabilnych butów ze wsparciem pronacji, podobnie jak w przypadku płaskostopia.

 

/mat.sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content