26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

[AUDIO/ZDJĘCIA] COM oficjalnie oddane do użytku

Popularne

Warto przeczytać

W Gminie Kozienice, a dokładnie w miejscowości Kociołki oficjalnie zostało oddane do użytku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Budynek po byłej szkole podstawowej został przebudowany i zaadaptowany na potrzeby osób niepełnosprawnych zyskując nowe życie.  

Przebudowany budynek Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przystosowany został do zamieszkania 15 osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obecnie przebywa w nim 11 osób, z czego część całodobowo.

Osoby przebywające w budynku mają zapewnioną opiekę medyczną oraz osoby wspierające. Wnętrze budynku zostało przebudowane i wyremontowane, w którym prócz pokoi dla osób potrzebujących znalazła się sala telewizyjne, gabinet lekarski, zabiegowy oraz stołówka.  

Choć prace związane z odbiorami technicznymi, zakwaterowaniem pensjonariuszy odbyły się już kilka, kilkanaście tygodnie temu, w poniedziałek 19 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Centrum. W uroczystości udział wziął m.in. poseł Marek Suski, wicewojewoda Artur Standowicz, starosta powiatu kozienickiego Krzysztof Wolski, burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski wraz ze swoimi zastępcami Dorotą Stępień, Mirosławem Pułkowskim, radni gminni oraz sołtys miejscowości Kociołki.

– Przedsięwzięcie, w którym dziś uczestniczymy wiąże się z działalnością Gminy Kozienice na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz wsparcia rodzin i osób dotkniętych problemem niepełnosprawności. Dzięki otrzymanej dotacji i ogromnemu zaangażowaniu burmistrza Kozienic, budynek po dawnej szkole podstawowej otrzymał nowe życie, został rozbudowany i zaadoptowany na potrzeby COM. Efektem tego zaangażowania jest ta wyjątkowa placówka, która niesie wszechstronną pomoc uczestnikom i ich rodzinom. Jest to pierwszy tego typu obiekt na terenie powiatu, który stanowi uzupełnienie systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, poprzez stworzenie dodatkowej usługi pobytu dziennego lub zamieszkiwania całodobowego. – mówiła Anna Kwaśnik kierownik COM w Kociołkach i kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi

Celem Centrum jest wspieranie dorosłych osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie warunków do niezależnego , samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę ich możliwości i potrzeb, poprawę jakości ich życia w środowisku lokalnym oraz zapewnienie opieki i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości osób, wynikających z ich wieku, stanu zdrowia oraz dociążenie faktycznych opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Biała plama

– Jak tak patrzę troszkę wstecz, wydaje mi się Kozienice były taką białą plamą na mapie wsparcia społecznego. To był obszar troszeczkę zapomniany, niedostosowany do potrzeb lokalnej wspólnoty i obszar niedoinwestowany. Brakowało uwagi, zrozumienia, może troszkę empatii i kiedy rozpocząłem urzędowanie jako burmistrz, postanowiłem, że będę podejmował działania, które mają zapewnić pomoc i opiekę tym najsłabszym, osobą wykluczonym, osobom z niepełnosprawnościami, seniorom ale także dzieciom. Bardzo w tym zakresie pomogły nam środki rządowe. Zaczęliśmy od opieki wytchnieniowej i asystenta rodziny ale warto też wspomnieć, że jedno z pierwszych, jeżeli nie pierwsze w kraju powstało Centrum Usług Społecznych w Kozienicach. – dodał burmistrz Piotr Kozłowski

 

Nie są celebrytami

Podczas otwarcia poseł Marek Suski w swojej wypowiedzi nawiązał do wielu lat zaniedbań poprzednich władz oraz zmianie stylu rządzenia przez obecną.

– Jak mówił burmistrz, były takie obszary zaniedbane, ponieważ poprzednie władze starały się wykorzystać siłę popularności gwiazd, sportu, celebrytów, oni byli na pierwszym miejscu ich uwagi. Ich pochwały, ich popularność była wykorzystywana do tego, żeby partia, która wtedy rządziła również z tej polarności mogła czerpać własną popularność. My postanowiliśmy zmienić ten styl rządzenia i zająć się opieką tych, którzy nie właśnie są gwiazdami, celebrytami, nie są popularni a borykają się z trudami życia codziennego. – stwierdził poseł Marek Suski

 

– Miarą naszego człowieczeństwa jest to jak potrafimy zaopiekować się osobami, które tej pomocy faktycznie potrzebują. Jak odpowiadamy na zapotrzebowanie osób słabszych, niejednokrotnie upośledzonych, pokrzywdzonych przez los, osób niepełnosprawnych (…) Ten piękny budynek zyskuje drugie życie. 15 podopiecznych znajdzie tutaj bez wątpienia bardzo dobrą opiekę, znajdzie w zasadzie swój drugi dom. Znajdą tu pomoc specjalistyczną w zakresie tych wszystkich dolegliwości, które ich dotykają. Chciałbym pogratulować i podziękować samorządowi Miasta Kozienice – dodał  wicewojewoda Artur Standowicz

Na zakończenie głos zabrał starosta kozienicki Krzysztof Wolski, który wspomniał, że powstanie tego typu obiektu jest idealnym uzupełnieniem oferty dla osób z niepełnosprawnościami, które po ukończeniu 24 roku życia skazane są jedynie na opiekę swoich opiekunów.

Prócz samego budynku zmieniło się również jego otoczenie. Powstały podjazdy dla osób niepełnosprawnych, miejsca parkingowe oraz strefy odpoczynku. Wartość inwestycji wyniosła 2 miliony 436 tysięcy 571 złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego wyniosło 2 miliony 157 tysięcy 782 złote.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content