0,8 C
Kozienice
piątek, 9 grudnia, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Wszystkich Świętych w Kozienicach. Dzięki wielkiej ofiarności Kozieniczan udało się zebrać więcej pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków

Popularne

Uroczystość Wszystkich Świętych to moment zadumy, w którym oddajemy cześć swoim bliskim.  Odwiedzając groby bliskich wspominamy życie naszych rodzin, przyjaciół czy znajomych. Wiele miejsc na lokalnych cmentarzach to również pomniki pamięci osób ważnych dla lokalnej społeczności, pomniki, które z różnych względów wymagają napraw, rekonstrukcji, czy po prostu, być miejscem pamięci dla nas wszystkich. Kozieniczanie pamiętają o tym i podobnie jak w latach ubiegłych chętnie wsparli czternastą już kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków tutejszego cmentarza.

Organizatorem kwesty po raz kolejny było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej we współpracy z Kozienickim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych, kozienickimi harcerzami oraz wolontariuszami z Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach. Dzięki wielkiej ofiarności Kozieniczan udało się zebrać kwotę większą niż rok temu, a dokładniej 12.763,40 zł.

– Dzięki Państwu uda się zachować dla następnych pokoleń kolejne nagrobki, których stan z roku na rok pogarsza się. Dziękujemy też wolontariuszom pomagającym przy tegorocznej zbiórce: harcerkom, wolontariuszom z Zespołu Szkół Nr 1, członkom KSRH innym osobom pomagającym w kweście. – dziękują za pośrednictwem mediów społecznościowych, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej.

fot. TMZK/Facebook

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na kozienickim cmentarzu parafialnym trwa od 2008 r. (w 2019 r. ze względu na epidemię zbiórka na cmentarzu nie odbyła się). W tym czasie – dzięki ofiarności społeczeństwa – udało się zebrać ponad 120 tys. zł. Za tę kwotę do tej pory udało się odrestaurować 32 pomniki nagrobne.

– Kolejna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na kozienickim cmentarzu razem z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej, Kozienickim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej, wolontariuszami z Zespołu Szkół nr 1 i harcerzami. Kwestujemy po to, żeby właśnie odnawiać, restaurować zabytkowe nagrobki na cmentarzu parafialnym. Sam cmentarz też jest zabytkowy i jest wpisany do rejestru zabytków i razem z towarzystwem odnawiamy te nagrobki,  liczących nawet ponad sto lat. To są wyjątkowej wartości artystycznej pomniki, nagrobki osób, które były zasłużone dla Kozienic ale nie tylko, ponieważ bardzo często są to osoby tragicznie zmarłe, z pewną historią i chcemy to zrobić, robimy po to, żeby ten cmentarz nabierał takiego świeższego można powiedzieć widoku. To jest bardzo ważne ponieważ przypominamy  też o dawnych dziejach, bo w dzisiejszych czasach żyjemy tym co jest teraz, tym co będzie za kilka, kilkanaście dni, natomiast nie mamy takiej głębszej refleksji. Wizyta na cmentarzu zabytkowym w Kozienicach daje nam takie poczucie kontynuacji tego co robili dawniej kozieniczanie jak się zasłużyli dla naszego miasta i my też chcemy się w pewien sposób zasłużyć się poprzez tą kwestę i dla cmentarza i całego miasta. – dodaje Krzysztof Zając, prezes KSRH.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content