14,7 C
Kozienice
piątek, 26 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] To było spotkanie w lirycznym klimacie. Kozienicki Dom Kultury odwiedzili wyjątkowi goście

Popularne

Warto przeczytać

Znany aktor Stanisław Górka oraz dziennikarz i poeta Józef Baran byli gośćmi specjalnymi 7. spotkania literackiego z cyklu „Witryna”, które odbyło się w sobotę, 9 kwietnia w Kozienickim Domu Kultury. Była to także świetna okazja do zaprezentowania poezji kozienickich poetów oraz zaprzyjaźnionych twórców z Radomia. Nie obyło się również bez muzycznych akcentów.

Wszystkich przybyłych do sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. Następnie podziękowała poloniście, poecie i wykładowcy akademickiemu Adrianowi Szaremu za opiekę nad Grupą Poetycką „Erato”, która od lat działa w KDK. Tego wieczoru Adrian Szary występował nie tylko w roli opiekuna kozienickich poetów, ale także prowadzącego „Witrynę” dlatego przejął mikrofon i poprowadził dalszą część spotkania.

W pierwszej części swoje przysłowiowe „pięć minut” mieli poeci z Grupy Poetyckiej „Erato” oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, która działa przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Opiekunem obu grup jest Adrian Szary. „Erato” z KDK reprezentowały: Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Maria Komsta, Jelena Jasek oraz Agnieszka Cichoń, a „Tygiel”: Elżbieta Wawrzecka-Orchel, Stanisław Wicher, Bożenna Katus-Błaszczyk i Jerzy Bąk.

Jednak nie samą poezją człowiek żyje, nawet na spotkaniu literackim. Poza słowem mieliśmy okazję zauroczyć się muzyką. O oprawę muzyczną tego wieczoru zadbały uczestniczki zajęć nauki gry na pianinie w Kozienickim Domu Kultury. Wiktoria Kotlicka i Maja Kusio są uczennicami Kamila Koksy.

Oko w oko z aktorem i poetą

W drugiej części „Witryny” przyszedł czas na bliskie spotkanie z zaproszonymi gośćmi: poetą i dziennikarzem Józefem Baranem, którego wiersze od lat goszczą np. w podręcznikach szkolnych oraz w arkuszach maturalnych, a także z aktorem znanym m.in. z serialu „Plebania” – prof. dr hab. Stanisławem Górką. Poza rozmowami na temat warsztatu obu panów był czas na prezentację wierszy Józefa Barana we wspaniałym wykonaniu Stanisława Górki, zarówno w formie czytanej jak i śpiewanej. Wśród czytanych wierszy Józefa Barana znalazły się te najnowsze pochodzące z marca 2022 roku i poświęcone wojnie w Ukrainie.

Panowie chętnie opowiadali o swojej znajomości i jej początkach. Wspominali również współpracę z wieloma znanymi postaciami nie tylko świata poezji, ale także filmu i muzyki. Warto tu wspomnieć chociażby ks. Jana Twardowskiego, Annę Dymną, Sławomira Mrożka, Stare Dobre Małżeństwo czy Kazimierza Kutza.

Na koniec były jeszcze podziękowania dla dyrektor KDK, instruktor Haliny Koryńskiej oraz prowadzącego spotkanie Adriana Szarego, a także poetów i zaproszonych gości.

O naszych gościach słów kilka

Józef Baran przyjechał do Kozienickiego Domu Kultury z Krakowa. To poeta, dziennikarz, podróżnik, publicysta i autor ponad 40 książek: wierszy, dzienników i esejów. Pracował jako dziennikarz w tygodniku „Wieści”, a następnie w „Dzienniku Polskim”, gdzie prowadził m.in. rubrykę „Wierszowisko”, rodzaj poczty literackiej. Jego wiersze przełożone zostały na ponad 20 języków, osobne tomy ukazały się w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Jego wiersze są publikowane w podręcznikach szkolnych i były wykorzystane na maturach.

W 2019 roku ukazała się w Księgarni Akademickiej w Krakowie książka „Kosmografie literackie Józefa Barana” zawierająca ponad 20 esejów i szkiców poświęconych poezji Józefa Barana. Podczas spotkania w KDK można było kupić najnowszą książkę Józefa Barana pt. „W wieku odlotowym”.

Drugiego gościa „Witryny” znają doskonale widzowie serialu „Plebania”, ale nie tylko. Prof. dr hab. Stanisław Górka jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także pedagogiem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a następnie przez wiele lat był jej wykładowcą. Występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie, współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Poza rolą Zbyszka w „Plebani” na swoim koncie ma także kreacje w filmach Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”. Ponadto Stanisław Górka jest liderem założonego w 1992 roku Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z niemal trzydziestoma premierowymi spektaklami aktorzy Teatru „Pod Górkę” zjeździli cały świat, grając kilka tysięcy spektakli. Od marca 2020 roku prowadzi na FB Poetyckie i Prozatorskie Potyczki w Kopkach z Górką, gdzie prezentuje polską poezję oraz prozę. W 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content