4,2 C
Kozienice
niedziela, 21 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Publiczne Przedszkole nr 3 oficjalnie oddane do użytku

Popularne

Warto przeczytać

Pomieści 125 dzieci, w tym 25 maluchów z niepełnosprawnościami, jest pięć sal dydaktycznych, sala sensoryczna, sala rehabilitacji, stołówka, specjalistyczne zaplecze. Tak wygląda właśnie oddany do użytku budynek Publicznego Przedszkola nr 3 w Kozienicach.

Dla części rodziców z terenu Gminy Kozienice, wtorek 12 marca jest dniem pełnym radości. „Wszystko zaczyna się od przedszkola” – pod takim hasłem odbyła się dziś długo wyczekiwana chwila otwarcia nowej siedziby Publicznego Przedszkola nr 3 z Oddziałami integracyjnymi w Kozienicach.

– W dniu dzisiejszym przedszkolaki otrzymały najpiękniejszy prezent, nowe piękne i nowocześnie urządzone przedszkole. Doczekaliśmy się pięknej i bogato wyposażonej placówki, która pozwoli w komfortowych i przyjaznych warunkach na zaspokojenie podstawowych potrzeb rozwojowych naszych podopiecznych – mówiła podczas oficjalnego otwarcia dyrektor przedszkola Monika Pyc

Wtorkową uroczystość rozpoczęła się od występu dzieci pięcioletnich w tradycyjnym tańcu Poloneza.

Historia przedszkola sięga roku 1985, kiedy to rozpoczęło swoją działalność. Jednak przez lata jego siedziba była jedynie prowizoryczna, czasem sprawiająca trudności w codziennym funkcjonowaniu. Również infrastruktura nie spełniała standardów, z którymi powinno być związane miejsce przeznaczone dla najmłodszych. Burmistrz Kozienic, Piotr Kozłowski, podkreślał ten fakt w swoim przemówieniu, przypominając o trudnościach, z jakimi musiała zmagać się społeczność przedszkolna.

– Z radością i dumą stoję tu przed państwem mogąc powiedzieć, że inwestycja, która dla wielu przez lata istniała sferze marzeń, dzisiaj staje się rzeczywistością. Dzisiaj oddajemy nową siedzibę publicznego przedszkola numer 3. Dla mnie osobiście jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w tej kadencji, chociaż w tej kadencji tych przedsięwzięć było naprawdę dużo. Przedszkole numer 3 zaczęło swoje funkcjonowanie w roku 1985. Siedziba tego przedszkola miała być tymczasowa, prowizoryczna, tymczasem można powiedzieć, że ta prowizorka przetrwała prawie 40 lat. Państwo, pamiętacie falujące podłogi, cienkie ściany, upał w lato, chłód zimą, dyrekcja, pracownicy,  rodzice bardzo się starali, nie mieli narzędzi, żeby zmienić ten stan rzeczy. To była słaba jakość, bardzo niski standard. O nowej siedzibie mówiło się od lat, niestety tylko się mówiło, nie podejmowano żadnych konkretnych działań. Naprawdę ciężko uwierzyć, że przez 28 lat, kiedy wrócił samorząd terytorialny, że przez te siedem kadencji nie miał kto pomoc, tym nauczycielom, pomóc tym dzieciom, tym rodzicom i tym pracownikom. Dla mnie to inwestycja od samego początku była priorytetowa. Zarówno jako na mieszkańca dla rodzica, ale także dla osoby, która zarządza gmina. Dlaczego? Bo moi drodzy, samorząd, który chce się rozwijać w sposób zrównoważony musi zapewnić całej rodzinie dobrą jakość życia, zadbać o poziom edukacji, potrzeby. – mówił burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski

Dzisiaj, nowoczesny budynek przedszkola może pomieścić aż 125 dzieci, z czego 25 z nich to maluchy z niepełnosprawnościami. To oznacza, że teraz każde dziecko, niezależnie od swoich indywidualnych potrzeb, może być objęte odpowiednią opieką i wsparciem.

Nowa siedziba przedszkola to nie tylko większa przestrzeń dla dzieci, ale również wiele dodatkowych udogodnień. Pięć sal dydaktycznych, sala sensoryczna, sala rehabilitacji – to tylko niektóre z miejsc, które zostały zaprojektowane z myślą o wszechstronnym rozwoju każdego malucha. Ponadto, istnieje również stołówka oraz specjalistyczne zaplecze, które zapewniają odpowiednią opiekę i wyżywienie dla dzieci.

– W tym przedszkolu zwiększyliśmy liczbę dzieci o 50%. Teraz będziemy mogli obsługiwać 125 maluchów, w tym 25 to dzieci z niepełnosprawnościami. Zwiększamy powierzchnię użytkową prawie dwukrotnie, to będzie 1600 m², pięć sal dydaktycznych, sala sensoryczna, sala rehabilitacji, stołówka, specjalistyczne zaplecze, bezpieczny plac zabaw i wiele, wiele innych elementów, które dają nam tą wyjątkową całość. To nie tylko piękny budynek, ale budynek efektywny energetycznie, doskonale wyposażony i śmiem powiedzieć, że jedna z najnowocześniejszych placówek w naszym regionie. Koszt to ponad 10 milionów złotych – dodał burmistrz Kozłowski

W dzisiejszej uroczystości brali udział również parlamentarzyści Marek Suski oraz Anna Kwiecień, przedstawiciel sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak, wiceburmistrzowie Kozienic Dorota Stępień, Mirosław Pułkowski, radni, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście.

Poświęcenia nowego budynku dokonał proboszcz parafii p.w. Św. Rodziny ks. dziekan Władysław Sarwa i proboszcz parafii p.w. Świętego Krzyża Dariusz Sałek.

Po części oficjalnej i przecięciu wstęgi przyszedł czas na program słowno – muzyczny w wykonaniu wychowanków przedszkola. Przy takiej okazji nie mogło również zabraknąć tortu, którzy nie tylko wyglądał, ale i smakował wyjątkowo.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content