17,8 C
Kozienice
niedziela, 3 lipca, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Młodzi mistrzowie słowa z Kozienic recytowali “Wiersze Babci Zosi”. Zofia Kucharska świętowała 94. urodziny!

Popularne

„Słowa jak motyle – Wiersze Babci Zosi”  – tak brzmi tytuł nowego konkursu recytatorskiego, który adresowany był do dzieci w wieku 6-10 lat, organizowanego przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. W środę, 20 kwietnia w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbył się uroczysty finał zmagań młodych mistrzów słowa.

Przypomnijmy, że w środę 20 kwietnia miały miejsce przesłuchania, w których udział wzięło 19 dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu gminy Kozienice. To właśnie najlepsi z najlepszych z tychże przesłuchań odbierali laury podczas dzisiejszego finału.

Wszystkich przybyłych na dzisiejszy finał powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. Dyrektor przypomniała, że konkurs odbywa się z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej cenionej regionalnej poetki ludowej Zofii Kucharskiej, która od lat związana jest z kozienicką Grupą Poetycką „Erato”. Zofia Kucharska, która przez lata chętnie spotykała się z dziećmi w przedszkolach i szkołach nazywana jest Babcią Zosią i tak też powstał tytuł tego konkursu. Gala finałowa rozpoczęła się koncertem pianistycznym Wojciecha Dębowskiego, którego opiekunem jest Kamil Koksa, kozieniczanin, pianista, muzyk i instruktor współpracujący z Kozienickim Domem Kultury.

Dzień ten był wyjątkowy, ponieważ zgromadzeni w sali spotkali się z poetką Zofią Kucharską, która właśnie kończy 94 lata. Autorka wyrecytowała nawet jeden ze swoich wierszy. Dyrektor Elwira Kozłowska wręczyła drogiej jubilatce kwiaty. 

Finał poprowadziła specjalista ds. programowych i organizacji imprez KDK Halina Koryńska. Warto też wspomnieć o jury, które oceniało młodych mistrzów słowa. Byli to: Hanna Boryczka – nauczycielka języka polskiego – ZS nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, Justyna Kwaśnik – nauczycielka języka polskiego – I LO im. St. Czarnieckiego w Kozienicach i Krzysztof Kaim – nauczyciel języka polskiego.

Wszystkie dzieci zgłoszone indywidualnie jak i przez przedszkola czy szkoły, podczas środowych przesłuchań, które odbyły się 20 kwietnia w Kozienickim Domu Kultury prezentowały jeden, wybrany wiersz Zofii Kucharskiej z tomiku „Wiersze Babci Zosi”, wydanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice im. Ks. Franciszka Siarczyńskiego. Po występie ostatniego uczestnika komisja udała się na naradę w czasie, której wyłoniła laureatów. Nazwiska najlepszych mistrzów słowa poznaliśmy dopiero właśnie dzisiaj, w czasie gali finałowej w sali kameralnej CKA. Dyrektor KDK Elwira Kozłowska wręczyła nagrody młodym mistrzom słowa, po czym odbyła się projekcja filmu o Pani Zofii Kucharskiej. Nie brakowało także wspominek z życia autorki, o których opowiedziała ona sama oraz dyrektor Biblioteki w Kozienicach Elżbieta Stąpór. 

Podczas wtorkowej gali finałowej byliśmy świadkami prezentacji nagrodzonych wierszy przez laureatów, którymi byli Dominika Pietruszka – zgłoszona przez mamę, Hanna Przedniczek z Publicznego Przedszkola nr 5 im. Wandy Chotomskiej w Kozienicach, Emila Dzik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tyrzyńskiej, Grzegorz Górnicki i Róża Karczewska z Publicznego Przedszkola nr 3 w Kozienicach. W tym zaszczytnym gronie znalazła się także Hanna Wójcik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozienicach, która niestety dzisiaj nie dotarła.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane