26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

Tour de Konstytucja kolejny raz zawita do Kozienic

Popularne

Warto przeczytać

W czerwcu startuje II edycja projektu „Tour de Konstytucja”, idei, która ma przybliżyć Konstytucję: jej wagę, zapisy i rolę w Państwie. W tym roku na trasie specjalnych „Tour-BUS-ów” znalazły się ponownie Kozienice.

Przypomnijmy, wydarzenie jest serią spotkań znanych prawników i aktywistów z mieszkańcami kilkudziesięciu miast w Polsce. Jej istotą jest przybliżenie doniosłości polskiej konstytucji. 

Pierwsza odsłona, której patronem był Rzecznik Praw Obywatelskich, działa się od czerwca do sierpnia 2021 roku. Podczas trasy specjalne autokary przejechały prawie 9 tysięcy kilometrów i dotarły do ponad 80 miejscowości, w tym do Kozienic.

Wydarzenie okazało się tak popularne, że zapowiedziano jego drugą odsłonę. Ponownie od czerwca do sierpnia kilkadziesiąt miast odwiedzi „Tour-BUS”. Seria spotkań wystartuje 4 czerwca w Słupsku, zaś w Kozienicach bus pojawi się 17 czerwca, o godzinie 16 na ulicy Warszawskiej, przy Pomniku Niepodległości – tak jak rok temu.

Finał zaplanowano na 24 sierpnia. Ostatnim miastem na mapie będzie Chełm.

Link do Facebook’owego wydarzenia w Kozienicach dostępny jest TUTAJ (wystarczy kliknąć).

Pierwsza wizyta w Kozienicach

W drodze na inaugurację Tour de KonstytucjaPL w Radomiu, TourBus zatrzymał się 4 czerwca w Kozienicach na Placu przy Pomniku Niepodległości o godzinie 14:30. Podczas jego wizyty odbyło się między innymi podpisywanie przez jego uczestników wożonego zwoju konstytucji, dzięki czemu ma się on stać wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w konstytucji zapisane.

Kozienice w asyście motocyklistów odwiedzili wtedy między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, sędzia Igor Tuleya, muzyk Zbigniew Hołdys, czy Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powiat kozienicki reprezentowali w tamtym dniu starosta Andrzej Jung, wicestarosta Józef-Grzegorz Małaśnicki oraz radny powiatowy Tomasz Trela.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content