26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

Powiatowe święto plonów już za nami!

Popularne

Warto przeczytać

Uroczysta Msza Święta w intencji rolników, celebrowana przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Radomskiej Piotra Turzyńskiego, w Kościele w Magnuszewie, rozpoczęła XIX Dożynki Powiatu Kozienickiego „Magnuszew 2023”, które odbyły się 20 sierpnia.

W barwnym korowodzie prowadzonym przez Zespół Ludowy „Dzieci Płocka”, uczestnicy Święta Plonów przeszli na boisko przy Targowisku „Mój Rynek”, gdzie odbyły się dalsze obrzędy dożynkowe.

Oficjalnego otwarcia dokonali Starosta Kozienicki Krzysztof Wolski i Wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała.

Dzisiaj podczas powiatowego Święta Plonów wyrażamy szczere podziękowanie za pełną poświęceń pracę rolnika, sadownika, hodowcy, ogrodnika. Dziękujemy za plony zebrane z tak dużym wysiłkiem, za Wasze przywiązanie do tradycji, za przywiązanie i szacunek do polskiej ziemi. Wszystkim rolnikom i ich rodzinom życzymy zdrowia i pomyślności. Życzymy, aby ziemia dawała obfite plony, a natura sprzyjała Waszej ciężkiej pracy. Niech Wasz trud będzie doceniany i należycie wynagradzany. – mówił Starosta Kozienicki Krzysztof Wolski.

W tradycyjnym obrzędzie dzielenia chlebem Starostowie Dożynek Katarzyna Kurek i Łukasz Wachnik przekazali bochen chleba gospodarzom Dożynek.

Wyróżniającym się dziesięciu rolnikom z terenu powiatu kozienickiego wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku odznaczeni zostali: Błachnio Grzegorz, Wieczorek Kamil z gminy Magnuszew, Cieślak Teresa, Wybacz Aneta z gminy Głowaczów, Balcerek Marek, Szostek Paweł z gminy Gniewoszów, Kołdej Marlena, Sołtys Adam z gminy Kozienice oraz Balcerek Jarosław, Jasik Grzegorz z gminy Sieciechów.

Wśród gości obecnych na Powiatowym Święcie Plonów byli: posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień, Agnieszka Górska, Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Radosław Fogiel i Dariusz Bąk, senatora RP Stanisława Karczewskiego reprezentowała Weronika Piwarska. Obecni byli także radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak, który tego dnia reprezentował marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, burmistrz Gminy Kozienice i wójtowie gmin z terenu powiatu kozienickiego, przewodniczący i radni Rady Powiatu Kozienickiego, Rady Miejskiej i rad gmin, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, przedsiębiorstw i firm z terenu powiatu, przedstawiciele instytucji związanych z sektorem rolniczym, dyrektorzy i pracownicy jednostek organizacyjnych powiatu kozienickiego i gminy Magnuszew oraz przede wszystkim rolnicy z terenu całego powiatu.

W różnorodnym programie artystycznym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dożynkowy nastrój w piękny sposób podkreśliły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Artyści zaprezentowali tańce, pieśni i obyczaje ludowe, podkreślające korzenia narodu polskiego. W folkowo-rockowy nastrój wprowadził zebranych Zespół Ludowy „Kapela Pieczarki”. Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie placówek z terenu gminy Magnuszew oraz członkowie zespołu „Z Magnuszewa”. Następnie przed publicznością wystąpiła Kinga Zawodnik. Chętni mogli bawić się do muzyki gwiazdy wieczoru Zespołu Baby Full i Zespołu The Acords oraz obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

Uczestnicy Dożynek mogli wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami m.in na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz obejrzeć liczne wystawy, stoiska i skosztować potraw Kół Gospodyń Wiejskich. Dodatkową atrakcją była możliwość lotu śmigłowcem.

Organizatorem XIX Powiatowych Dożynek było Starostwo Powiatowe w Kozienicach i Gmina Magnuszew, przy współudziale pozostałych gmin powiatu kozienickiego: Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Kozienice i Sieciechów.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content