26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

Policjanci zabezpieczali niewybuchy z czasów II wojny światowej znalezione w kilku miejscowościach na Mazowszu

Popularne

Warto przeczytać

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy na terenie garnizonu mazowieckiego odnalezione zostały niewybuchy, pochodzące z okresu II wojny światowej. Wielokrotnie mieszkańcy Mazowsza odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty, podczas zwykłych prac ogródkowych, prac przy posesjach, czy też podczas spacerów i pobytu w lesie. W ostatnim czasie mazowieccy policjanci zabezpieczali miejsca, gdzie znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej w powiecie pułtuskim, kozienickim i sochaczewskim.

Kilka dni temu Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach otrzymał kilka zgłoszeń od mieszkańców gminy Głowaczów oraz Grabów nad Pilicą o znalezieniu przedmiotów przypominających pociski artyleryjskie. Na miejsce został skierowany policjant z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą, którzy potwierdzili, że rzeczywiście są to pociski artyleryjskie. Funkcjonariusze przez kilka dni zabezpieczali znaleziska do czasu zneutralizowania przez patrol saperski wszystkich niebezpiecznych przedmiotów.

W powiecie pułtuskim na znalezisko z czasów wojny natknął się mieszkaniec Mor, który zauważył przedmiot przypominający pocisk artyleryjski w rejonie swojego stawu po opuszczeniu w nim poziomu wody. W tym samym powiecie na prywatnej posesji w Łubienicy podczas robót ziemnych na znalezisko natknął się pracownik. W obydwu przypadkach natychmiast powiadomiona została Policja. Przybyły na miejsce policyjny pirotechnik stwierdził, że są to granaty moździerzowe. Funkcjonariusze, do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli miejsce, gdzie ujawniono niewybuchy.

W ostatnim czasie do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że w Sochaczewie podczas prac ziemnych znaleziono dwa pociski. Na miejsce natychmiast pojechał policyjny pirotechnik, który potwierdził, że są to pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce ich odnalezienia i powiadomili saperów. Podczas oczyszczania terenu znaleziono kolejny pocisk. W trakcie czynności nie doszło do żadnego wypadku.

Pamiętajmy, że tego typu amunicja nadal może stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i szybkie powiadomienie odpowiednich służb.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content