24,1 C
Kozienice
czwartek, 2 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Podróż historyczno-wojskowa dla żołnierzy „Śladami Powstańców Styczniowych w Powiecie Kozienickim”

Popularne

Warto przeczytać

19 kwietnia Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych gościło na terenie Powiatu Kozienickiego uczestników podróży historyczno-wojskowej dla żołnierzy „Śladami Powstańców Styczniowych”. Podróż po naszym powiecie była częścią trzydniowego wydarzenia dla wyróżniających się żołnierzy korpusu podoficerów młodszych oraz korpusu szeregowych z 10 jednostek wojskowych z całej Polski.

W podróży bierze udział 10 drużyn po 4 żołnierzy z jednostek: Dowództwo Garnizonu Warszawa, 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, 1. Warszawska Brygada Pancerna, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Marynarki Wojennej, Lotnicza Akademia Wojskowa, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 42. Baza Lotnictwa Szkolnego. Na czele wyprawy stał zaś ppłk. Paweł Nowarycz, za przygotowanie i koordynację odpowiadali Wojciech Zając i Jan Raczek – eksperci Wydziału Kultury i Organizacji Służby Wychowawczej Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa.

Podróż historyczno-wojskowa dla żołnierzy „Śladami Powstańców Styczniowych” jest przedsięwzięciem edukacyjno–kulturalnym, służącym popularyzacji wiedzy historycznej o wydarzeniach mających miejsce podczas Powstania Styczniowego na terenach Mazowsza, jak również upamiętnienia miejsc pamięci i mogił poległych Powstańców, a także promocji służby wojskowej wśród lokalnych społeczności.

Uczestników wyprawy po miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym w Powiecie Kozienickim oprowadzał Prezes KSRH Krzysztof Zając, który w poszczególnych punktach opowiadał o postaciach i wydarzeniach powstańczych, formach ich upamiętnienia oraz wielu innych ważnych i ciekawych wydarzeniach na trasie podróży związanych z walkami Wojska Polskiego z innych epok. W wyprawie wziął również rekonstruktor z KSRH Dawid Bieńkowski

Całodzienna podróż rozpoczęła się od zwiedzania Skansenu Bojowego I Armii Wojska Polskiego, następnie odwiedzono cmentarz parafialny, mogiłę i pomnik powstańczy w Rozniszewie upamiętniające zwycięską bitwę pod Rozniszewem 14 maja 1863 r., po tym odwiedzono Kępę Anielin – historyczne miejsce obozowania partii powstańczej Władysława Kononwicza wiosną 1863 r., po tym przejechano na cmentarza parafialny do Grabowa nad Pilicą, gdzie w grobie rodzinnym Komornickich h. Nałęcz pochowani są członkowie rodziny – powstańcy styczniowi: Władysław, Augustyn i Roman Komorniccy. Następnymi punktami były: miejsce bitwy i pomnik upamiętniający bitwę powstańczą pod Lipą 15 lutego 1864 r., a także mogiła powstańcza poległych pod Lipą powstańców – w Głowaczowie. Stamtąd udano się do Brzózy, gdzie w kruchcie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca jedyny na tym terenie chłopski oddział powstańczy  – Michała Piwnickiego z Ursynowa. Następnie w Świerżach Górnych odwiedzono miejsce bitwy i cmentarz przykościelny – miejsce gdzie pochowani zostali powstańcy polegli w bitwie pod Świerżami Górnymi 25 marca 1863 r. Kolejnym punktem na trasie był cmentarz parafialny w Kozienicach (nagrobek rodziny Przybyłków, kwatery wojskowe z I i II wojny światowej), kaplica powstańcza w Molendach, cmentarz parafialny w Oleksowie, gdzie znajduje się kwatera wojskowa upamiętniająca powstańców listopadowych i styczniowych. Na zakończenie odwiedzono Wysokie Koło: pomnik poświęcony ks. Józefowi Szczepańskiemu – proboszczowi regowskiemu, który za swoją patriotyczną, nieprzejednaną postawę i pomoc powstańcom został zesłany na Sybir, gdzie w 1882 r. zmarł. Żołnierze – dzięki uprzejmości proboszcza wysokokolskiej parafii mogli zwiedzić również świątynię – sanktuarium maryjne i obejrzeć łaskami słynący obraz Matki Boskiej Wysokokolskiej. Na zakończenie odwiedziliśmy nagrobek Władysława Boguskiego (wuja Marii Skłodowskiej-Curie)– uczestnika powstania, walczący w oddziale Dionizego Czachowskiego.

Historyczno-wojskowa podróż po Powiecie Kozienickim „Śladami Powstańców Styczniowych” przebiegła sprawnie i w bardzo dobrej, merytorycznej atmosferze. Uczestnicy – żołnierze z całej Polski mieli okazję poznać najbardziej okazałe jak i pomniejsze miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym (i nie tylko) na odwiedzanym terenie. Do końca dnia wykazywali skupienie i zaangażowanie co nas – jako lokalnych pasjonatów i promotorów historycznych miejsc – bardzo cieszy. Na zakończenie podróży podzielono się wspólnymi refleksjami na temat wartości jakie niesie za sobą poznawanie wysiłku zbrojnego i ponoszonych ofiar przez nasze przeszłe pokolenia.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content