1,1 C
Kozienice
piątek, 26 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” zgromadziła sporą publiczność. Wydarzeniu towarzyszył ciekawy piknik

Popularne

Warto przeczytać

Po raz pierwszy w Kozienicach rozbrzmiało wyjątkowe dzieło, którego miejsce odbywa się na lokalnym terenie, czyli komedioopera w jednym akcie pod tytułem „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”. Wydarzenie poprzedzał Piknik „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej”.

Usłyszeliśmy Echa Puszczy Kozienickiej

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” Karola Kurpińskiego została wystawiona w niedzielę, 12 czerwca w Amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim o godzinach 17 i 19. Za nim to jednak nastało mogliśmy podziwiać liczne stoiska, które przybyły do Kozienic z okazji pikniku „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej”. Piknik rozpoczął się już o godzinie 13.

Mogliśmy tam znaleźć między innymi wystawy i warsztaty leśników oraz instytucji i organizacji współpracujących, występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich, leśników z pasją, pokazy sokolnicze, pasję łowiecką, psy myśliwskie, warsztaty pszczoły wracają do lasu: pszczelarstwo, bartnictwo, łąki kwietne, dary lasu, gdzie znalazły się: zioła, miód leśny, owoce leśne i grzyby, dziczyzna, stoiska „Dobre z lasu”, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, rękodzielników, Nadleśnictwa Kozienice, pasiek. Były także pokazy Kół Gospodyń Wiejskich, warsztaty – drewno jest z lasu.

Pojawiły się również szkoły leśne i drzewne, poznaliśmy wiele opcji sportu i rekreacji w lesie oraz zagadnień leśnego surwiwalu, w tym: program Zanocuj w lesie, program po zdrowie do lasu, leśnicy przedstawili także przybyłym gościom zagadnienia z dziedziny ochrony lasów, pojawiły się samochody straży leśnej, zobaczyliśmy jak działa monitoring lasów, a także jaka historia jest ukryta w lasach. Były również gry i zabawy dla najmłodszych w ramach projektu „Las Energii”.

Po raz pierwszy w Kozienicach rozbrzmiało wyjątkowe dzieło, którego miejsce odbywa się na tym terenie, czyli komedioopera w jednym akcie pt. „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”.

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, jednak nie doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach.

Nad doborem artystów oraz ich przygotowaniem scenicznym czuwa dr Roma Ambroziewicz-Owsińska, urodzona w Kozienicach i związana z naszym miastem, należąca do grona wybitnych polskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej renomie. Obok działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Podczas opery wystąpili wykonawcy następujących ról: Sylwan Poręba – leśniczy; Ludwika – bratanica Poręby; Zośka – służąca; Walczyński – porucznik; Zacniewski; Kurdesz – służący Zacniewskiego; Jakubek – pomocnik leśniczego.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem – zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie. W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana została w transkrypcji dyrygenta – Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.

– Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od kilku lat czyniło starania, by to wyjątkowe dzieło zagościło w Kozienicach. Dzięki pozytywnemu odzewowi kozienickich władz z burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele, a także leśnikom – dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejowi Matysiakowi i nadleśniczemu Nadleśnictwa Kozienice Tomaszowi Sotowi oraz innym partnerom wreszcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” dwukrotnie rozbrzmiał w Kozienicach – mówił wiceprezes TMZK Dariusz Szewc.

Organizatorami tychże wydarzeń byli Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice i Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Partnerem wydarzenia była Enea Wytwarzanie.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content